Zabudnite na DETOX!

15.03.2021

Biznis s detoxom je v dnešnej dobe na skutočnom vzostupe. Je to svojim spôsobom prirodzené, keďže toxicita v súdobej spoločnosti je z pohľadu historického porovnania skutočne na vrchole. Návšteva u detoxikačného poradcu môže byť prínosná, ale nie vždy... Žial... Mnohí poradcovia idú podľa predpísaných, naučených protokolov ( v niektorých sú bytostne i finančne zaangažovaní, i keď tomu kvalita ponúkaného detoxikačného produktu nemusí zďaleka zodpovedať) akoby na páse, avšak to čo mnohým poradcom nenešťastie chýba je individualizácia prístupu ku klientovi, resp. pochopenie hlbších súvislostí fungovania tela v kontexte detoxu.

Na trhu nájdete množstvo očistných produktov, doplnkov výživy, detox protokolov, ale predtým čo sa do nejakej očisty vôbec pustíte, osvojte si prosím doleuvedené postoje.

1)Vaše telo JE za štandardných podmienok schopné prirodzeného detoxu a očisty. Mnohí majú nesprávny postoj, že bez očistných prípravkov sa telo nedokáže zbaviť toxických ložísk. To však nie je pravda. Ak uvolníme zviazané ruky svojmu telu, tak pečeň, pľúca, lymfatický systém, obličky, hrubé črevo ako hlavná osa orgánov očisty tela začnú konečne plnohodnotne fungovať.

2) Nútená detoxikácia nie je pre každého, resp. vhodná v každom okamihu života/fyzickom - zdravotnom stave. Telo môže byť totiž príliš preťažené, prípadne pod mentálnym stresom, čo sú závažné kontraindikácie pre detoxikačnú procedúru. Nehovoriac o tom, že vynútenej detoxikácii skrz rôzne očistné protokoly vo vačšine prípadov musí predchádzať ukludnenie a vyživenie neraz " nutrične, minerálne" úplne podvýživeného tela. Zároveň žiadna očistná kúra nebude účinná, ak sa predtým nespojazdnia hlavné kanály, ktorými toxíny telo budú počas očisty opúšťať.

Ako teda na primeraný detox?

1) V prvom rade si dajme za úlohu úplne vylúčiť, resp. aspoň minimalizovať nápor externých toxínov, ktoré naše telo zaťažujú.

 • minimalizujte svoju vystavenosť elektrosmogu, prípadne sa voči nemu primerane bráňte. Na trhu je v tomto smere už veľa pomôcok, takže je z čoho si vyberať.
 • vylúčte zo svojho jedálníčka všetky procesované jedlá, alkohol, kofeín, vyprážané p(o)traviny, cukor, sladené nápoje, všetky potraviny obsahujúce lepok, lektíny a kazeín.
 • podľa možností si dajte postupne vymeniť všetky amalgámové plomby
 • nakoľko vám to peňaženka umožňuje, kupujte výhradne bio kvalitu tak v mase ako aj v zelenine či iných potravinách. Znížite tak vystavenosť tela pesticídom, antibiotikám, dioxínom atď.
 • vyhýbajte sa do maximálnej možnej miery "chémii dnešnej civilizácie": parfémy, deodoranty, krémy na pokožku, farby na vlasy, saponáty atď..

Ak začnete horeuvedené body v praxi aplikovať, prinesie to obrovskú úľavu detoxikačným orgánom Vášho tela, keďže budú menej zaťažené elimináciou externých toxínov, preto sa budú môcť lepšie zamerať na procesovanie tých, ktoré sú uložené vo vašich tkanivách.

Bod "1" by som nazval výrazným "odľahčením", za čo sa Vám telo výrazne poďakuje vyššou vitalitou a menšou bolestivosťou. Ako teda postupovať ďalej?

2) Ako druhý krok tu máme "vyživenie" a ukludnenie organizmu. Telo sa vám nezačne len tak čistiť len preto, že Vám detoxikačný poradca predpíše nejaké preparáty. K účinnej a fyzicky/psychicky udržatelnej detoxikácii bez nadmerných nepríjemných prejavov musí mať telo, resp. človek zabezpečené isté podmienky, živnú pôdu.

 • bez adekvátnej remineralizácie nebudú fungovať vitamíny ani enzýmy v organizme, čo znemožní adekvátne fungovanie detox orgánov. Takže zabezpečte si v záujem Vášho tela nejaký kvalitný vitaminerál s vysokou vstrebatelnosťou.
 • dodajte telu tráviace enzýmy, aby prijatá strava bola adekvátne strávená resp. tým ušetrený tráviaci oheň sa mohol zamerať skôr na procesovanie interných toxínov.
 • doprajte si vitamín D. Pozdvihne Vám o.i. i náladu a je potrebný k vyše 200 metabolickým pochodom v našom tele.
 • začnite sa hýbať, ideálne vonku v prírode. Rýchla chôdza, trampolína, krátke intervalové cvičenia Vám rozpohybujú Vašu lymfu a to sa nám počas detoxu veľmi hodí, keďže sa toxíny uvolnia i z hlbších tkanív. Skúste tráviť denne aspoň pol hodinu v kontakte so Zemou skrz bosé nohy. Uzemnenie má totiž silný energetizujúci a protizápalový potenciál.
 • Nepodceňujte potenie! Ideálne infrasauna 3 * do týždňa je procedúra, ktorá Vám cez pokožku ako najvačší detoxikačný orgán tela, bezbolestne vyplaví veľa toxínov, ťažké kovy nevynímajúc.
 • Doprajte si spánok. Podľa možností i poobede. Je to najlepší spôsob regenerácia (i) preťaženého nervového systému. Dajte si pauzu od negatívnych ľudí, ktorí Vás energeticky sťahujú dole.
 • Vaša strav má byť plná zdravých tukov (avokádo, olivy, ghee, kokos, grass-fed maslo) a primeraného množstva kvalitných bielkovín ideálne z bio masa, kostných vývarov. Počas detoxu sa vyplavujú z tkanív toxíny. Ale to nestačí. Dané látky je potrebné i neutralizovať a z tela vyviesť von. Aby to mohlo prebehnúť, Vaše detox orgány potrebujú práve kvalitné tuky a bielkoviny.
 • Pite veľa čistej, prefiltrovanej vody, eventuel trochu ochutenej limetkou alebo citrónom pre ich alkalizujúci účinok. Nech je Váš jedálníček bohatý tak na rozpostnú ako aj nerozpustnú vlákninu, aby adekvátna peristaltka čreva (vyprázdňovanie ideálne 2-3* denne) bola zabezpečená.
 • Postarajte sa o výživu svojo čreva!!! Potrebujete svoje črevo zahojiť a osídliť "prívetivými" baktériami. Ak je Vaše črevo zapálené, prípaden trpíte syndrómom presakujúceho čreva, nútený detox Vám spraví viac škody ako osohu. Permeabiltia (priechodnosť) čreva má totiž za následok, že pečeňou sprocesované jedy a toxíny vypudené do čreva sa opať raz vstrebajú do krvného obehu a vznikajú nepríjemné detoxikačné krízy, resp. beztak preťažená pečeň dostáva pod enormný "pracovný tlak".
 • Doprajte si vnútorné stíšenie, prepnutie zo sympatika do parasympatika. Suplementujte sa horčikom, ten Vám pomôže i črevá rozpohybovať.
 • Praktizujte aspoň 3* do týždňa alkalizujúce a odkysľujúce celotelové kúpele o dĺžke aspoň 45 minút.

Všetky tieto doporučenia napomôžu plnohodnote podporiť a naštartovať samodetoxikačné mechanizme vášho tela. Až po aplikácii týchto pravidiel by ste sa mali pustiť do nejakej riadenej, či vynútenej očisty skrz nejaký detoxikačný protokol/očisťujúce byliny, doplnky výživy.