Vitiligo ?! Príčiny a riešenia danej zdravotnej výzvy!

30.12.2023

Pojem vitiligo nie každý pozná. 

V istých kruhoch sa dokonca nazýva ako "choroba Michaela Jackson-a." Pri vitiligu ide o kožnú poruchu, kde dochádza k trvalej strate pigmentu pokožky na rôznych častiach tela. Najčastejšie bývajú postihnuté paže, hlava, ale pigment sa môže stratiť aj v iných partiách tela. 

Síce sa nejedná o smrteľné ochorenie, ale prinajmenšom z estetického pohľadu dokáže potrápiť dotknuté osoby. Kde hľadať príčiny a ako zjednať nápravu? 

V prvom rade si musíme identifikovať príčinu stavu, následne nastaviť čo najkomplexnejší postup regenerácie. Z psychosomatického pohľadu má vitiligo svoju príčinu v emocionálnom konflikte hlbokého odlúčenia od milovanej osoby, ktorú už nedokážeme objať, resp. stratili sme ju z očí atď. I to je príčina, prečo sa pigment najčastejšie stráca práve v oblasti tváre či rúk. 

Pokožka vo všeobecnosti je orgánom želaného i neželaného kontaktu. V prípade, že daný emocionálny konflikt dokážeme vyriešiť, prípadne sa so stratou či odlúčením plnohodnotne vyrovnať, ešte sa cesta za dokonalou a bezchybnou pokožkou neskončila. 

V regenerácii pigmentu musíme totiž podporiť isté orgány v našom tele. Sú nimi hlavne pľúca, hrubé črevo, nadobličky, ale predovšetkým potrebujeme detoxikovať hypofýzu, ktorá zodpovedá za tvorbu kožného pigmentu. Po komplexnej očiste hypofýzy môže návrat pigmentu do pôvodného stavu trvať mesiace, ba i roky. 

Proces však môžeme jednoznačne zrýchliť  aktiváciou kmeňových buniek aplikáciou  tzv. fototerapeutických náplastí.

Takže trpezlivosť...

Všetko dobré vám prajem...