Tri skryté príčiny alergií, o ktorých by ste mali vedieť...

11.11.2023

Milí priatelia, 

alergia je v dnešnej dobe skutočne akási novodobá pliaga. Nech už ide o rôzne potravinové, peľové alebo iné typy precitlivenosti organizmu na rôzne externé podnety prostredia, alergie sú jednoznačne v populácii na rapídnom vzostupe. Žiaľ sa jej nepríjemné symptómy prejavujú čoraz viac už i v rannom veku. Aká je toho príčina a čo s tým môžeme preventívne / terapeuticky spraviť? 

Principiálne môžeme príčiny alergie, zároveň i cestu k uzdraveniu hľadať  v troch rovinách.

1. Prvou skrytou príčinou je kontinuálne vyčerpávanie sily nadobličiek vďaka nadmernému chronickému stresu a používaniu najrôznejších stimulantov (káva, čaje, alkohol, nikotín atď...). Daná skutočnosť má za následok postupnú slabšiu tvorbu protizápalového hormónu = kortizolu, čo zákonite ústi do neschopnosti organizmu popasovať sa s nejakým zápalom, ktorý sa v tele následne stáva buď chronickým alebo neprimerane intenzívnym.

2. V psychosomatickej rovine je za obrovským výskytom alergií v radoch populácie neúmerne "nebezpečná" doba, v ktorej žijeme. Čo tým myslím? Už sa síce nenaháňame obuškom v pralese, dokonca ani len vojny nezúria v každej krajine, ale svet a život sa stal pre jedinca z mentálneho pohľadu proste príliš "komplikovaným a neprehľadným". Spôsobuje to v ľuďoch chronickú neistotu, neschopnosť predvídať budúcnosť, úzkosť, jednoducho povedané neustály pocit potreby byť v pozore a v strehu pred nejakým vonkajším potenciálnym "rizikom". Daná skutočnosť spôsobuje, že si už od detstva psychicky vytvárame obrovské množstvo podprahových asociácií na rôzne i domnelé "nebezpečenstvá", stávame sa nadmerne precitlivenými psychicky, zákonite tak i telesne na okolitú realitu. Táto senzitivita je koniec koncov  i koreňom novodobého fenoménu, ktorý sa skrýva za takmer každou vážnou diagnózou dnešnej doby a nesie meno: syndróm priepustného čreva (Leaky gut)

3. Tretia rovina príčin alergií je prepojená s toxicitou organizmu, obzvlášť našej pečene. Daný orgán paradoxne nevykazuje vážnejšiu patológiu, kým funguje správne aspoň na 40 %. Žiaľ celková toxicita organizmu a nadmerný príjem predovšetkým rafinovaných sacharidov v strave opäť  len spôsobuje neželanú precitlivenosť a vznik nízkoprahových zápalov organizme, ktoré našu imunitu narúšajú, vyčerpávajú.


Ak teda úspešne adresujete všetky tri horeuvedené body, máte tak veľkú šancu udržať sa v dobrej zdravotnej kondícii, v neposlednom rade pokoriť  pliagu najrôznejších alergií.