Smrť začína v črevách... alebo o alergiách a autoimunite.

15.03.2021

Smrť začína v črevách. Áno, do istej miery to platí.. Dnes by som v tomto kontexte rád objasnil prapríčinu veľkej časti ochorení súčasnej civilizácie. Je ňou tzv. syndróm presakujúceho čreva. Síce ho akademická lekárska obec z veľkej časti ignoruje, tento fenomén je za takmer 100% všetkých autoimunitných ochorení našej populácie. O čo tu vlastne ide? De facto sa jedná o viac či menej intenzívnu "priepustnosť" čreva, čo má za následok, že nenatrávená potrava sa priamo dostáva do krvného riečisťa, čo má za následok, že ho náš imunitný systém detekuje ako cudzorodú látku a iniciuje zápal za účelom eleminácie, odstránenie "nepoznaného prvku. Z titulu, že mnohé nenatrávené bielkoviny vnikajúce cez črevo do krvi pripomínajú nejedno ľudské tkanivo, imunitný systém po istom čase začína zápalom "napádať" i vlastné tkanivá. Najtypickejším príkladom je vniknutie nenatrávenej bielkoviny pšenice (lepku) do krvi, ktorá svojou štruktúrou silne pripomína tkanivo štítnej žľazy, čo má za následok pri dlhodobej konzumácie lepku i zápalový proces na danej žľaze s vnútorným vylučovaním.

Že prečo vôbec dochádza k syndrómu permability, priepustnosti čreva? Dôvodov je viac, časť je primárna, časť druhotná. Ak by sme to mali zjednodušene zhrnúť, tak príčiny sú v dvoch rovinách: 1)Stres 2)Nevhodná strava. Ako to už býva, veci vedia byť komplexné zároveň jednoduché. Mottom tohto článku by mohlo byť: "Staraj sa o kvalitu svojej črevnej sliznice". Ak tak neučiníte, v tele budete kde tade "nahánať" kdeakých parazitov, mikróby, zápaly a v okamihu, keď sa konečne jedného zbavíte, druhý sa Vám objaví niekde inde. Prečo je tomu tak? Základ je v pochopení skutočnosti, že sliznica čreva zodpovedá tak za vstrebávania ako aj za "bránu" , ktorá bráni vniku nevhodných prvkov do tela. Ak je táto brána "priepustná" , do vnútra sa razom dostávajú neželané prvky, ktoré následne preťažujú prácu imunitného systému, nedávajú "spať" pečeni, resp. celému vylučovaciemu aparátu. Telo následne "zápalom hasí" na viacerych frontoch, nestíha, človek sa fyzicky i mentálne vyčerpáva.

Priepustné črevo do značnej miery zodpovedá za autoimunitné choroby, za histaminovú a iné potravinové alergie či intoleracie, za zhoršené pečeňové testy atď. Zoznam je široký. Položme si však otázku, prečo vlastne tento syndróm vzniká?

Po prvé je za tým nevhodná strava, presnejšie, nerešpektovanie genetických predispozícií jedinca a strava, ktorá nie je v súlade s jeho konštitúciou. Problematickými iniciátormi dráždenie čreva, v dlhodobom horizonte príčinou presakujúcej sliznice sú o.i. lepok, nefermentované obiliny, kazeín, nefermentované alebo nevhodne pripravené strukoviny, prípadne potraviny tzv. mesačného svitu, akými sú zemiaky, baklažán, paprika, chilli, rajčiny. Nevhodná príprava, resp, nadmerná konzumácia týchto potravín zaisto prispieva k postupnému poškodzovaniu črevnej mikroflóry, ktorá následne vedie k jej neželanej priepustnosti a vzniku zdravotných komplikácií.

Druhým zásadným faktorom vzniku priepustnosti čreva je stres. Mám však na mysli stres chronický, ktorý vedie k postupému vyčerpaniu energie nadobličiek (JIN obličiek). Síce tento fenomén taktiež nie je akademickou obcou uznávaný, ale v komplementárnej medicíne je starým známym faktom. Chronický stres po prvotnom zvýšení kortizolu vyústi do jeho trvalého zníženia, čo následne vybičuje imunitný systém, ten stáva sa hyperaktívnym, precitlivelým, zároveň vyčerpanie nadobličiek priamo prispieva k tvorbe priepustého čreva. Táto kombinácia sa stáva diabolskou... Hyperaktívny imunitný systém v kombinácii s presakujúcim črevom... Do tela vniká kde čo a imunita reaguje rozsiahlymi zápalmi na každý, aj ten najmenší podnet...

Telo sa stava de facto zapálenou stokou toxínov. V tomto stave je detoxikácia takmer nemožná. Prinajmenšom preto, že k očiste je potrebná energia nadobličiek, zároveň nemá zmysel čistiť, kým plnohodnotne nefunguje bariera v podobe sliznice čreva.

Že aké je teda riešenie? V prvom rade potrebujete ukľudniť, zharmonizovať hyperaktívny imunitný systém skrz vyčerpanosť nadobličiek, po druhé je nutné zahájiť regeneráciu sliznice čreva. Až potom sa môžete plnohodnotne pustiť do očistných procedúr.

Najvhodnešú formu vybalasovania imunitného systému bez preťaženia beztak vyčerpaných nadobličiek nám zabezpečia napr. medicínske huby, napr. reishi, cordyceps, shitake. Mnohí odporúčajú sladké drievko, ale ono vie byť príliš stimulujúce pre vyčerpané nadobličky.

Na zacelenie sliznice čreva Vám pomôžu vývary z kostí, L-glutamín, kokosový olej, kolagén, probiotiká.

To všetko samozrejme v kombinácii aspoň s dočasnou eliminačnou dietou, v ktorej sa majú vylúčiť všetky ingrediencie dráždiace črevo. Pre netrpezlivých mám však zlú správu. Zahojenie sliznice čreva v kombinácii s regeneráciou nadobličiek je neraz beh na dlhé trate. Môže trvať od 6 mesiacov až po 2 roky v závislosti od vážnosti prípadu.