Rastliny ťa chcú zabiť?!! Alebo o depresii, bolestiach kĺbov a autoimunite trochu inak....

23.11.2023

Milí priatelia,

Síce možno trochu provokatívny titulok, ale verte mi, že nehovorím len tak do vetra....

Predstavte si, že by v titulku spomínané zdravotné výzvy mali spoločného menovateľa.... Ak by sme ho našli a náležite adresovali, tak by sme sa daných zdravotných neduhov, ako šmahnutím čarovným prútikom,  úplne zbavili.... A možno by sa vytratili i iné disharmónie, ktoré nás na telesnej úrovni chronicky trápia.

Čo má teda autoimunita, depresia, nevysvetliteľné panické ataky, fibromyalgia či bolesť kĺbov spoločné? Tým pojítkom je stav v našom tenkom čreve, konkrétne syndróm priepustného čreva, ktorý nazývajú i ako "leaky gut" = presakujúce črevo. Ide o mikrotrhliny na sliznici čreva, čo spôsobuje nekontrolované presakovanie nenatrávených položiek a toxínov do krvného riečiska, čím sa následne aktivuje náš imunitný systém. Problém je, že mnohé potravinové antigény pripomínajú štruktúru istých telesných tkanív, čo pri dlhodobom provokovaní imunity zapríčiňuje, že ona začne napádať i vlastné tkanivá. Či už je reč o bolestivosti kolien, depresii, problémoch so štítnou žľazou, ekzémoch, poruche tvorby inzulínu, crohnovej chorobe, autoimunite, koreň je opakovane v trvalom nízko prahovom zápale v organizme, ktorý z času na čas vzbĺkne väčšou intenzitou.

Ak teda črevo nezahojíme, trvalú imunitnú reakciu neupokojíme. V tejto súvislosti vyvstáva otázka, čo narúša integritu steny nášho čreva? Sú nimi predovšetkým aditíva v jedlách, stres, pesticídy (glyfozát) a  podceňované antinutrienty v rastlinách.

Rastlinná strava teda vonkoncom nie je taká nevinná, ako ju mnohí velebia. Prečo? Rastliny sú taktiež živé bytosti a každej bytosti je inštinktívne dané, že chce prežiť a rozmnožovať sa. To teda, že rastliny nemajú oči a ústa, čím by sa na vás úpenlivo pozerali a "kňučali", aby ste ich nezjedli ešte neznamená, že skáču od radosti, ak sa na váš tanier dostanú.

Rastliny majú svoje ochranné prostriedky, ktorými vyvolávajú najrôznejšie poškodenia v potenciálnych konzumentoch, aby tým zabránili jednak tomu, aby boli konzumované vo veľkých množstvách, resp. spôsobujú zápal v čreve, aby sa skrz stolicu primárne semiačka dostali z konzumenta čo najskôr von, aby sa tak rastlina mohla niekde inde uchytiť.

I pri testoch potravinových intolerancii a alergií primárne detekovanými nepriateľmi organizmu bývajú paradoxne zástupcovia rastlinnej ríše a nie tej zvieracej. Obilniny (obsahujúce lepok, mykotoxíny), pseudooblininy (napr. quinoa, cirok, pšeno), zelenina mesačného svitu (paprika, rajčiny, chilli, baklažán, zemiaky), kávové bôby, kakao, zelenina najrôznejšieho druhu, orechy či semiačka, to všetko môže byť pre osoby trpiace horeuvedenými ťažkosťami bránou do pekla... A nielen pre ne... Akurát syndróm priepustného čreva, presnejšie jej dôsledky u každého prepuknú v plnej "kráse" v inom štádiu života. Záleží to hlavne od toho, kedy sa u koho pohár tolerancie naplní.. A každý máme teda inú veľkosť pohára... Problematika antinutrientov je veľmi široká. Či už ide o lepok, saponiny, oxaláty, lektíny, inhibítory trypsínu, izoflavonoidy, solaníny, tak to všetko sa môže stať potenciálnym spúšťačom zápalu v tenkom čreve, pripadne bráni vstrebávaniu dôležitých minerálov a vitamínov v organizme.

Ak teda trpíte závažnými zápalovými procesmi v organizme alebo nejakým chronickým ochorením ako podmaz tam bude tzv. syndróm priepustného čreva vždy prítomné.

Ak ho adresujete a zo stravy vylúčite okrem iného i na pohľad "zdravé" rastliny a iných nepriateľov črevnej steny, konečne zažijete trvalú špirálu v zlepšovaní vašej zdravotnej kondícii...

Všetko dobré prajem...