Princípy na ceste za dlhovekosťou, ktoré skutočne fungujú.
O tematike dlhovekosti sa už veľa napísalo. Najnovším trendom je v tejto oblasti tzv. biohacking, ktorý má "upgrade-ovať" naše fyzické a mentálne schopnosti. Tých informácií je v tejto oblasti také veľké množstvo, že laik sa v tom dokáže ľahko stratiť. I preto by som rád vyzdvihol tri princípy, ktorých ak sa budete držať, dlhovekosti sa istotne "nevyhnete."
Kým si tú dlhovekosť nadefinujeme, dovoľte mi krátke spirituálne "intro". Mal som raz možnosť diskusie s jedným indickým svätcom, ktorý mi riekol zaujímavú informáciu. "Aj keď konáte len dobro a správate sa podľa duchovných zákonov a cnostne, vo vzťahu k svojej osudom naplánovanej dĺžke života si viete nadrobiť maximálne 3 až 5 rokov." Nech už tomu veríte alebo nie, jedna vec je istá. V dávnych náukách byť v dobrej fyzickej kondícii nebolo akýmsi samoúčelom, ale predpokladom toho, aby vaša duša stihla naplniť svoju duchovnú úlohu v preddefinovanom časovom intervale. Inak povedané, aby potenciálne neduhy fyzického tela príliš nezavadzali na ceste duchovnej sebarealizácie jedinca.
Nech je tomu akokoľvek, na čisto fyzickej úrovni si vieme zadefinovať princípy, ktoré vám umožnia udržať sa v top fyzickej kondícii až do "posledného dychu". Ak dané tri piliere spoznáte, špecifickú a individualizovanú cestu k ich aplikácii si už ľahko nájdete.
Na hmotnej úrovni je teda záruka dlhovekosti daná stavom 1) vášho (mladosťou) mikrobiómu, 2) opotrebovaním telomérov a v neposlednom rade 3) antioxidačnou kapacitou organizmu. Tí ľudia, ktorých mikrobióm si zachoval parametre a diverzitu z čias mladosti, preukazovali dobrú kondíciu i v starobe. Boli i vo vyššom veku schopní primerane tráviť i detoxikovať a prispôsobovať sa okolitým zmenám obdobne ako v mladosti. To, že v akom stave sú naše teloméry zase vplýva na kvalitu kopírovania našich buniek. Vieme, že každou ďalšou kópiou sa vzďaľujeme kvalite originálu. Ak dokážete udržovať teloméry v dobrom stave, nepochybne budete starnúť pomalšie. A na záver ale v neposlednom rade tu máme našu antioxidačnú kapacitu. Tvorba voľných radikálov a zápaly v tele spôsobujú, že skrz oxidáciu doslovne hrdzavieme. Ak teda našu antioxidačnú silu navýšime, pomôžeme si proti predčasnému poškodzovaniu vlastného tkaniva.
Ak si to teda zhrnieme v skratke, tak predpokladom dosiahnutia vysokého veku je 1) rôznorodosť našej črevnej mikroflóry, vďaka čomu sa dokážeme priebežne prispôsobovať vonkajším faktorom, 2) schopnosť udržať sa v stave čo najbližšie nášmu pôvodnému originálu a 3) zabránenie "hrdzaveniu" tkaniva skrz oxidačný stres, ktorému sme vystavení tak vďaka vonkajším ako i vnútorným činiteľom.
Aké prostriedky si vybrať v záujme dosiahnutia horeuvedených pilierov? Pre oblasť podpory mikrobiómu si zvoľte adekvátnu suplementáciu vlákninou a čo najpestrejší príjem zeleniny. V smere ochrany telomérov ukazuje jedinečnú silu užívanie napr. ajurvédskej byliny ashwaganda alebo krill oleja. V neposlednom rade v záujme navýšenia antioxidačnej sily organizmu môžete siahnuť napr. po molekulárnom vodíku.
Čitateľ sa v tomto bode možno spýta, či k dosiahnutiu dlhovekosti skutočne stačia horeuvedené tri princípy, resp. ich dodržanie? Ak by som mohol niečo doplniť, tak jednu zásadu na záver by som istotne dodal. A je ňou dosiahnutie optimálnej cirkulácie krvi v tele. Tam totiž kde je krv, tak tam je i životodarná energia. Tam kde sa veci pohybujú, tam dochádza tak k potrebnému zásobovaniu, resp. vyživeniu tkaniva ako aj odvodu nepotrebných metabolitov a jedov z neho. Takže hýbte sa fyzicky, zároveň spriechodňujte svoj kardiovaskulárny systém....
Nech si vyberiete akýkoľvek prístup, cez podporu horeuvedených pilierov ste na najlepšej ceste za dlhovekosťou.