Prečo ochorel známy tanečník Radačovský na rakovinu kostí?

15.03.2021

Bývalý riaditeľ Slovenského baletu MÁRIO RADAČOVSKÝ rakovinu prekonal. Nádor na chrbtici mu našli v jeho 27 rokoch, kedy bol práve na vrchole svojej kariéry. Takú ťažkú skúšku musel podstúpiť v príliš mladom veku, ale nevzdal sa a zvládol ju.

Krátky životopis tanečníka Radačovského

Po siedmich rokoch v Nederlands Dance Theater si Mário Radačovský povedal, že mu nezaškodí zmena vzduchu. "Na každom kroku som v Holandsku videl samé nemocnice. Všetko mi pripomínalo ich pach a moju chorobu. Cítil som, že potrebujem vypadnúť, zmeniť prostredie. Plánoval som odísť na rok, ale vyvinulo sa to inak. Priateľka mu hovorievala: "Najlepší spôsob, ako rozosmeješ Boha, je, že si vymyslíš plán. Lebo on ti ho vždy zmení. Mário si vymyslel, že sa po roku vráti do Európy, no už piaty rok bol v Kanade. Pôvodne dostal ponuku z Royal Ballet v Londýne, ktorý je spolu s New York City Ballet najprestížnejší na svete. Uvedomil si však, že ak by mu nevyšlo čo i len jedno predstavenie, anglickí kritici by ho rozniesli v zuboch a viac by si nazatancoval. A tak sa rozhodol pre menšie sústo. "V ťažkých chvíľach človek viac premýšľa o sebe, o tom, ako žije. Uvedomil som si, aký krátky je život tanečníka. Keďže klasiku môžete tancovať len do istého veku, zatúžil som zrazu vyskúšať si po rokoch opäť klasický repertoár. Doslova som chytil posledný vlak. Larry Rhodes, baletný majster a bývalý tanečník, ktorý pôsobil v Holandsku, Nemecku, Taliansku a USA, mi ponúkol angažmán v Grand Ballets Canadiens v Montreale. Rozhodol som sa za dva dni," prezrádza Mário.

I ďalšie slová Radačovského stoja za to: "Telo nie je stroj. Balet vraj robí z človeka invalida. Sotva štyridsaťročný človek je často fyzicky odpísaný, odkázaný už len na liečenia. Podľa Mária Radačovského veľa závisí od toho, ako sa človek stará o svoje telo, akú má životosprávu a sebadisciplínu. "Ak ste mladý a podceníte pravidelný tréning, ak pred predstavením nerozohrejete svoje telo, po tridsiatke sa ohlásia zdravotné problémy. Vráti sa vám všetko, čo ste robili zle. Samozrejme, musíte mať aj šťastie, aby vás obišli zranenia. Telo nie je stroj. Ak sa mu človek nevenuje, vypovie poslušnosť. Verím, že operáciám sa dá predísť pravidelným cvičením. Niektorí tanečníci vyzerajú v štyridsiatke lepšie ako iní v dvadsaťjednotke. Je to individuálne. Mám partnerku, ktorá má 41 rokov. Keď som ju ukázal priateľom v Bratislave na videu, nikto tomu neveril. Rátali jej tak 30-32. Priateľka je takisto tanečníčka a doteraz nevynechala ani jeden tréning," pokračuje. Moja profesorka hovorievala, že balet bolí. Tak som sa snažil bolesť si nevšímať. Keď som však týždeň nemohol ani oko zažmúriť bez termoforu s horúcou vodou na chrbte, vyhnalo ma to do nemocnice. Čakal som, že mi povedia, že mám žalúdočné vredy. Prinajhoršom. V živote by mi nenapadla rakovina. Nádor v dolnej časti chrbtice mi vytláčal miechu. Bol to šok! Bežná prehliadka sa razom zmenila na kolotoč vyšetrení, chemoterapií a operácie". Dokonca vyšetrenia ukázali, že Mário nikdy nebude môcť mať vlastné deti.

Čo z toho všetkého vyplýva??? Radačovský sa v texte svojimi slovami viackrát skryte priznáva k svojej ambicióznosti, k náročnosti tanečnej profesie, bolestivosti baletu a neustálemu tlaku myšlienky: "Jeden krok na nesprávne miesto a dotancoval som." Zároveň priznáva, že tlak na výkon je obrovský, nehovoriac o tom, že vek tanečníka je limitujúcim faktorom v danej profesii. Ako to znie v názvosloví germánskej novej medicíny??? "Zvládnem to? Mám na to? Budem dosť výkonný? Dám to, čo odomňa očákavajú?? Som dosť pohyblivý, pružný? Výkon-výkon-výkon a s tým súvisiace straty sebaúcty postihujú kosti... Obzvlášť celkový pocit osobnej devalvácie s pridruženou emócou "nemám oporu v okolí" chytá v stresovej fáze krížovú oblasť chrbtice skrz osteoporózu, ktorú vo fáze hojivej rakovina kostí rekalcifikuje v sprievode lokálneho a bolestivého zápalu. V prípade recidív horeuvedených konfliktov sa postupne chrbtica môže deformovať, vytvárať tlaky na okolité orgány....

Pán Radačovský, som rád, že ste stále medzi nami a pamatajte: "Výkon a tlak na pílu nie je v živote všetko!!!" Uživajte si... Germánska nová medicína! Spoznajte ju, kým ste teda ešte zdravý!!