Prečo je jeseň ekvivalentom staroby?

20.11.2023

Milí priatelia,

Prečo je ročné obdobie jesene ekvivalentom životného intervalu staroby? Dobrá otázka....

Prinajmenšom preto, lebo dnešný svet nás núti udržať sa v čo najlepšej kondícii až do vysokého veku, čoraz relevantnejšia sa stáva snaha i starobu "oddialiť", zvrátiť, prinajhoršom jej progres spomaliť a dopracovať sa tak k dôstojnej jeseni života. Ako to docieliť?

Odpoveď je skrytá v prírode a v jej prejavoch. Príchodom jesene sa počasie ochladzuje, stáva sa premenlivým, vietor naberá na sile, lístie popadá na zem, dochádza k rozkladu, všetko sa postupne vysúša, praská, láme sa, uzatvára sa do seba, zároveň sa objavuje nevídaná farebnosť okolitého sveta. Aké ponaučenie nám z toho vyplýva z pohľadu správneho prístupu k procesu "zrenia" smerom ku starobe?

Čo je chladné, potrebuje zohriať... Ak je niečo premenlivé, je kľúčové mu dať pravidelnosť.... Ak je veľa vetra, potrebujeme uzemniť... To, čo popadalo, potrebujem zdvihnúť do výšin, ak sa niečo rozkladá, dajme mu impulz pre znovuzrodenie, ak sa niečo vysúša, zvlhčime to.... ak sa niečo láme a praská, je podstatné to spružniť, to čo sa do sebe uzatvára je nutné otvoriť novým impulzom...

A prečo je jeseň života farebná? Lebo skúseností je v mysli človeka už veľké množstvo a tým prirodzene ľahšie dokážeme rozlíšiť jednotlivé odtiene vonkajšej reality...

Chcete teda dôstojne dozrievať na vašej ceste životom? Tu máte prosím akčný plán...

 • Jedzte hlavne tepelne upravené jedlá, ktoré sa ľahšie trávia a telom zužitkujú!
 • Voľte radšej menej ingrediencií v rámci jedného chodu, aby sa to organizmom adekvátne strávilo!
 • Buďte viac v teple a chráňte sa pred externým chladom a vetrom!
 • Zaveďte do svojho života čo najviac rutín a predvídateľných postupov a rituálov!
 • Zmena je síce život, ale prejavte úctu i elementu Zeme a dôležitosti uzemnenia. Formujte hlinu, pracujte v záhrade, doprajte si chôdzu bosou nohou na tráve, investujte do niečoho rukolapného a trvalého!
 • Zvýšte príjem tukov a bielkovín. Tuky vás prehrejú a zvláčnia, kým proteíny podporia anabolizmus a spomalia neželaný katabolizmus tkanív!
 • Necvičte vytrvalostne, ale zásadne len silovo. Čím máte viac sily, tým si viac udržujte svalový tonus, muskulatúru a pevné kosti. Nadmiera kardia totiž akurát navyšuje neželané vysúšanie organizmu!
 • Nájdite v živote vždy nejakú inšpiráciu a zmysel sa otvoriť viac do sveta!
 • Konzumujte potraviny, ktoré jemne telo zvlhčujú a prehrievajú. Premazávajte svoju pokožku, aby sa menej vysúšala. Pohyb vo vašom živote musí byť jednak pravidelný, ale predovšetkým precítený a nemá viesť k úplnému vyčerpaniu, čím si akurát privediete neželanú oxidáciu a "hrdzavenie" v organizme!
 • Okrem krátkeho a intenzívneho silového cvičenia si doprajte STREČING!!! To, čo je pružné, to sa len tak ľahko predsa neláme.... Smrť je totiž práve prejav terminálneho vysušenia životodarnej vlahy v nás. Čím ste pružnejší v tele, tým ste flexibilnejší i v mysli a neprepadávate tak ľahko mentálnemu zatvrdnutiu a dogmatizmu!
 • Hľadajte v živote nové impulzy, ktoré vás dokážu nadchnúť...!

Ak sa vám podarí z hore uvedeného čo i len časť v praxi aplikovať, ste na tej najlepšej ceste dosiahnuť genetický vrchol čo do veku, ktorý vám je daný z pohľadu dĺžky aktuálnej vašej inkarnácie...

Všetko dobré vám prajem...