Prechladli ste? Na ibuprofen zabudnite...

20.11.2023

Milí priatelia,

Prechladnutie vie každého z času na čas potrápiť. Sprevádza ho medzi iným zimnica, zvýšená teplota, slabosť tela a iné nepríjemnosti. V záujme prekonania danej disharmónie mnohí siahajú po voľnopredajných liekoch s obsahom paracetamolu, od čoho si sľubujú rýchly priebeh ochorenia, aby sa mohli čo najskôr vrátiť  spať do "normálu." Je to však správny postup?

Ak je reč o prechladnutí, tak chlad do tela preniká cez viacero ochranných vrstiev. Prvou našou obrannou líniou proti tomuto patogénu je energetická dráha močových ciest. Ak nie je u dotknutej osoby v top kondícii, sú tam napr. nejaké rezíduá toxínov, osoba má vzťahové problémy, alebo si nevie vymedziť svoj priestor voči okoliu v živote, tak chlad do tela danej osoby preniká oveľa ľahšie. Je tomu tak obzvlášť vtedy, keď chlad telo atakuje "zdola." Bosá chôdza na chladnej zemi, posed na studenej dlážke, odkrytá drieková oblasť, dlhodobo vystavené nohy chladu atď.

Iným prípadom je prienik tzv. veterného chladu do tela. Dochádza k nemu obzvlášť skrz odkrytú šiju, teda napr. šálom nechránený krk človeka. Obzvlášť v situáciách, keď máme po nejakej intenzívnej aktivite otvorené kožné póry, čo má prirodzene za následok, že patogén sa do tela "vpúšťa" rádovo ľahšie.

Terapeuticky je kľúčové hlavne nenechať zájsť patogén v organizme príliš hlboko. Teda pokúsiť sa ho udržať na periférii, keďže sa odtiaľ vypudzuje a detoxikuje ľahšie. Keďže externé patogény majú prirodzene chladivý charakter, telo zákonite kumuluje a zvyšuje vnútorné teplo, aby ich zničil a z tela čo najskôr vypudil. Zvýšená teplota, otvorené póry a potenie teda má svoj prirodzený terapeutický zmysel z pohľadu inteligencie tela.

Ak však pri prvých náznakoch prechladnutia aplikujete lieky na báze paracetamolu, riskujete, že pre ich chladivý ("protizápalový") efekt patogén, ktorý je spočiatku možno len v povrchových vrstvách tela sa nevylúči a posunie sa do hlbších rovín, kde teda môže logicky napáchať viac škody...

Preto priskorý manažment symptómu prechladnutia v podobe znižovania horúčky za každú cenu a eliminácia prejavov nadmerného vylučovania (kýchanie, hnačka, slzenie, nádcha) môžu ísť paradoxne na úkor skutočného uzdravenia tela v dlhodobom horizonte ...

Všetko dobré vám prajem...