"Povinná výbava" v oblasti doplnkov výživy?!

01.11.2023

Biznis s výživovými doplnkami vo svete patrí medzi rapídne rastúce trhové segmenty, čomu logicky napomáha i naša každodenná nutrične deficitná strava a na toxické zaťaženie bohatá doba. Za predpokladu, že žijete v "štandardných" podmienkach súčasného urbanizmu, správna voľba doplnkov výživy Vám skutočne dokáže napomôcť pri zveľaďovaní Vášho zdravotného stavu. 

Na trhu je však neskutočne veľa výrobcov i produktov, preto je veľmi náročné sa v nich vyznať, orientovať sa, keďže každý tvrdí, že práve jeho výrobok je ten "NAJ" a mali by ste si ho bezodkladne kúpiť. 

Pri výbere vhodných doplnkov výživy sa skúste riadiť nasledovnými dvomi heslami:

1) Zdravie proste niečo stojí. 

2) Zdravie si pýta komplexný prístup. 

Aké si teda zvoliť doplnky, aby boli pre Vás účinné, pôsobili čo najviac širokospektrálne, zároveň Vás nestáli veľa financií? Čo má byť akási "povinná výbava"? 

1) Majte doma nejakú superpotravinu, ktorú denne konzumujte. Na trhu je naozaj z čoho vyberať... Chlorela, spirulina, chia, acai, reishi, cordyceps, mladý jačmeň, mladá pšenica, goji.. Zoznam je nekonečný... Superpotraviny Vám umožnia komplexne pôsobiť na všetky telesné systémy tela, zároveň ho zásobovať potrebnými minerálmi a vitamínmi. Ideálne je, ak zvolené superpotraviny raz za štvrťrok prestriedate, aby si telo nanavyklo na účinné látky. Mojim favoritom v tomto smere je buď morská plazma alebo  suplementy obsahujúce orgány zvierat (srdce, pečeň, ľadviny)

2) Majte doma kvalitný zdroj omega 3. Opäť  je z čoho si na trhu vyberať. Žiaľ väčšina rybieho tuku predávaného na trhu má dva problémy. Je buď kontaminovaná ťažkými kovmi alebo je zoxidovaná už v obchode pre chemickú nestabilitu samotného rybieho tuku, ak je udržiavaný mimo chladiarenských zariadení. Pri výbere správneho výrobku sa teda riaďte nasledovným postupom: 1) Overte si čistotu výrobku vo vzťahu k ťažkým kovom. 2) Uistite sa, či je výrobok správne skladovaný. Za predpokladu, že si chcete priplatiť kvalitu, tak by som odporúčal krill olej, teda olej z planktónu bohatý tak na omega 3 ako aj na silné antioxidanty = astaxanthin.

3) Majte doma zdroj vitamínu D3. Dokonca i v letných mesiacoch sme paradoxne kvôli nášmu životnému štýlu ochudobnený o tento životodarný hormón. Jednoducho sa nevystavujeme denne dostatočne dlhý čas priamemu slnku... Reálny príjem D3 by sa mal pohybovať medzi 1500 - 4000 IU denne. Ak máte možnosť zadovážiť si vitamín D3 v tekutej podobe (napr. v olivovom oleji), tak spravíte správne, keďže tekutá forma zaťažuje Vaše trávenie oveľa menej ako forma tabletková.. Ak si vyberáte zdroj vitamínu D3, ideálne si ho skombinujte s K2, horčíkom a vitamínom A pre lepšiu vstrebateľnosť.

Tri doplnky a ste v suchu...