Užívate správnu formu vitamínu C ???

25.10.2023

Vitamín C patrí medzi najznámejšie vitamíny z pohľadu benefitov v radoch populácie. Jeho výhody sú skutočne rozsiahle. 

Podporuje imunitu, tvorbu kolagénu, prispieva k ochrane ciev, kostí, v neposlednom rade je to vynikajúci antioxidant účinný pri celej rade metabolických procesov. Je samozrejmé, že suplementácia akýmkoľvek doplnkom výživy je najlepšia vtedy, ak je istá podporná látka v tzv. organickej väzbe a nie umelo "izolovaná". Najväčší problém súčasného trhu s doplnkami výživy je žiaľ v tom, že doplnky sa predávajú štandardne na isté " choroby / prevenciu chorôb" a nie istému "konkrétnemu človeku". 

Každý z nás je totiž individuálny, jednak svojou náturou ako aj biochemickým a metabolickým nastavením. Ak robia dvaja to isté, ešte neznamená, že dosiahnu to isté... Tento princíp sa môže ľahko demonštrovať práve na suplementácii vitamínom C. 

V prípade, že patríte k tzv. proteínovo-tukovým typom z pohľadu spaľovania (lepšie sa Vám funguje na zdravých bielkovinách, tukoch s dôrazom na kvalitné mäso a tuky, zároveň máte konštitučne skôr zrýchlený metabolizmus), pri nerovnováhe sa Vaše tkanivá posúvajú hlavne do acidózy /prekyslenia. Ak ste však sacharidový typ (lepšie sa Vám funguje na komplexných sacharidoch s dôrazom na ovocie, zeleninu, celozrnné obilniny, zároveň máte skôr konštitučne pomalší metabolizmus) pri nerovnováhe sa Vaše tkanivá posúvajú skôr do alkalózy / nadmernej zásaditosti. 

Či už preventívne ako aj terapeuticky je teda pri suplementácii nejakým doplnkom nutné brať do úvahy i individuálnu biochémiu konkrétnej osobnosti. A tu do hry prichádza spomínaný vitamín C. Pri vitamíne C rozlišujeme buď kyselinu askorbovú, alebo askorbát vápenatý. 

Síce sa jedná o "Céčko", každé z nich je vhodné pre iný typ. V prípade, že ste bielkovinovo-tukový metabolický typ, mali by ste uprednostňovať pri podávaní vitamínu C askorbát vápenatý, ktorý vyvažuje Vašu acidózu. Na strane druhej kyselinu askorbovú by mali preferovať jedinci so sacharidovým metabolickým typom, keďže napomáha pri vyvažovaní nadmernej alkalózy v tkanivách prítomnej pri nerovnováhach v organizme.


Do suplementovania priatelia...