O integrite črevne steny...

15.03.2021

Vítam vás v rámci dnešného článku, v ktorom opať načriem do hlbín nášho trávenia, ktoré je bez debaty fundamentom nášho zdravia. Tentokrát bude reč o tzv. integrite črevnej steny... Je veľmi náročné pre laika sa v tejto oblasti plnohodnotne zorientovať, pretože "odborníkov" je na trhu príliš veľa, trpíme až prebytkom informácií (poloprávd, dezinformácií, zjednodušení) a každý "expert" pozná vačšinou len kus celej pravdy. A potom to tak aj vyzerá.. Pacienti sú frustrovaní, vznikajú len polovičaté riešenia na najrôznešie zdravotné potiaže.

Každopádne pre oživenie si poznatkových základov v tematike Vám na úvod odporúčam prečítať si môj článok o tom, prečo vlastne "smrť číha v črevách" : integralna-zdravoveda.webnode.sk/news/smrt-zacina-v-crevach-alebo-alergiach-a-autoimunite/ . Ak je reč o tráviacom trakte, tak samozrejme nie je možné vynechať ani debatu o strave, v ktorej sa pevne držím nevyvratiteľného hesla: "Strava, ktorá je pre jedného liekom, pre iného je otravou". V tejto súvislosti si prosím preštudujte článok na mojom blogu, kde som načrtol integrálny a komplexný prístup k tematike nachádzania individualizovanej stravy vhodnej práve pre Vás:´integralna-zdravoveda.webnode.sk/news/smrt-zacina-v-crevach-alebo-alergiach-a-autoimunite/ . Ak sa budete držať daných pravidiel, tak istotne nepochybíte. Dané informácie sú plne kompatibilné a doplňajú sa s presnými radami pre nastavenie jedálníčka šitého na mieru práve pre Vás v ďalšej mojej analýze, ktorú si môžete preštudovat tu: integralna-zdravoveda.webnode.sk/news/dajte-bodku-za-hladanim-univerzalnej-zdravej-stravy/ .

Základom je teda poznať horeuvedený rámec a zákonitosti zdravia resp. uzdravenia tráviaceho systému, aby sa človek vôbec mohol posunúť k reálnym riešeniam či možným terapeutickým zásahom. Ako som písal v jednom zo svojich blogov, prikladám obrovský dôraz na nenásilnú, hĺbkovú očistu, zároveň hydratáciu črevného systému. Bez hydratácie sa totiž ekosystém čriev nebude dlhodobo prospešne rozvíjať. Je to také, keď človek si vysadí krásne a drahé kvety do záhrady, ale jednoducho ich zabudne polievať. Rastlinky prosto uhynú. O tematike tzv. "polievania" píšem tu: integralna-zdravoveda.webnode.sk/news/lepsia-ako-hydrocolonterapia/ .

V ďalšej etape nášho bádania za zdravím ekosystému v našich črevách by som vám rád predstavil unikát, ktorý je na svete jediný svojho druhu a nedávno som naň natrafil. Ide o produkt pod názvom RESTORE, o ktorom je prinajmenšom dobré vedieť a ešte lepšie v záujme Vášho zdravia vyskúšať.

Kdejakých probiotík, prebiotík, enzýmov a digestív je na trhu neúrekom. Sú medzi nimi kvalitné, priemerné ako aj "vyhadzov-y peňazí." Tento prístup k oživeniu tráviaceho systému však nie je skutočnou náplasťou pre problémy. Že prečo? Ako som úvadzal vyššie, tak ani tie najlepšie PRO-biotiká neprežijú v nehydratovanom prostredí. Ich plnohodnotné rozmnožovanie a uchytenie je teda skôr otázkou prítomnosti viazanej vody v čreve než PRE-biotík. Zároveň je potrebné podotknúť, že aj tie najlepšie probiotiká obsahujú len max. do 20< probiotických kmeňov baktérií. Náš mikrobióm ich však reálne obsahuje vyše 20 tisíc. Takže ak nechceme vytvárať monokultúry probiotických kmeňov v črevách, čím de facto zužujeme náš tráviaci a enzymatický potenciál, tak dlhodobé užívanie / dokonca ani prestriedanie probiotík nie je riešením navýšenia kapacity a zdravia našej tráviacej trubice. Tak čo potom?

Čo teda daný avizovaný "zázrak" RESTORE dokáže? Ide o zásaditý roztok bohatý o.i. na uhlík, aminokyseliny a minerály z hnedého uhlia schopný výrazne posilniť bielkoviny spojov "držiace pohromade črevnú stenu" . Pojem priepustnosť črevnej steny = leaky gut syndrome v angličtine síce žiaľ ešte nie je slovným hitom tunajších gastroenterologických ambulancií, ale tento fenomén je niečo, s čím sa skôr či neskôr musí konfrontovať i akademická medicínska obec. Je to každopádne v záujme pacientov. RESTORE je teda schopný posilniť stenu (spoje) črevnej sliznice na vstupoch do krvného riečišťa, čím jednak zlepšuje stav steny čreva poškodenej zápalom najrôznejšieho druhu (zápal indukovaný napr. lepkom, lektínmi, bakteriálnou infekciou, alergénmi, pesticídmi, nestrávenými zvyškami stravy, stresom, traumou a podobne.) Musím žiaľ konštantovať, že s fenoménom priepustnosti čreva v dnešnej toxickej dobe trpí do istej miery snáď každý štandardný člen západnej industriálnej "civilizácie" Posilnenie črevnej steny má za účinok zastavenie / zníženie prenikania "zlého materiálu" z čreva do krvného riečišťa, čím sa odľahčí práca imunitného systému, ktorý má následne uvolnené ruky na prirodzenú opravu a očistu organizmu, ku ktorému dochádza bez "znásilňovania" beztak oslabeného tela najrôznejšími detoxikačnými preparátmi. Zdravie črevnej steny je teda kardinálne pre naše zdravie a fungovanie imunitného systému, keďže práve jej integrita je základom pre udržanie nežiaducich látok ako sú antibiotiká, herbicídy, pesticídy, nenatrávené zvyšky potravy mimo nášho vnútorného prostredia za črevnou barierou. Naviac okrem posilnenia hraničnej línie v čreve RESTORE obnovuje i vitálnu komunikáciu medzi mikróbami v čreve na strane jednej a mitochondriami a bunkami v tele na strane druhej. RESTORE prispieva k vytvoreniu výživného prostredia, v ktorom sa postupne skrz kontakt človeka cez dotyk a dýchanie s vonkajším prostredím vytvorí veľmi bohatý mikrobióm čreva, čo má za následok jednak posunutie trávenia do vyššej ligy, zároveň sa výrazne posilní prirodzená sila imunitného systému. Žiaľ skutočnosť, že za ostatných 20 rokov žijeme čoraz viac v sterilnom prostredí mimo prírody, biodiverzita nášho mikrobiómu sa nepriaznivo zúžila, zároveň látka menom glyfozát obsiahnutá vo veľmi širokej škále pesticíd a prostriedkov proti rastu buriny / plevelu (prítomná dokonca už aj v dažďovej vode, takže je takmer nemožné sa jej vyhnúť) kontinuálne doráňa náš beztak oslabený črevný systém a jej steny. RESTORE je teda holistickým prostriedkom ako vytvoriť ochranný štít, akýsi "firewall" proti prenikaniu škodlivín (lepok, GMO, herbicídy atď.) z čreva do krvného riečišta, zároveň prispieva k tvorbe ekosystému, kde prekvitá rôznorodosť v črevnom trakte, čím sa posilní prirodzená imunita, ktorá, ako všetci vieme, sídli zo 70 % v črevách. Vrelo vám ho teda odporúčam!!!