Je vhodný čas na očistu?

03.05.2022

Je  vhodný čas teraz na detoxikáciu? Odpoveď je jednoznačne áno! Prečo? 

V prvom rade prízvukujem, že máme za sebou náročný štvrtý mesiac roku. Energeticky je totiž apríl jedným z najťažších období roka. Príčinou je skutočnosť, že v danom období je energeticky a z pohľadu funkčnosti najcitlivejšia naša Pečeň. Pečeň je tzv. generálom organizmu. Pečeň je zodpovedná za podstatné pochody v našom organizme. Jej vplyv je veľmi rozsiahly. Medzi inými na čo  má dopad je napr. zdravotný stav našich očí, šliach, celková energetická priechodnosť organizmu, čo ovplyvňuje viac menej priamo alebo nepriamo celé telo. Slabosť Pečene má samozrejme vplyv i na metabolické pochody, dokonca i na nábeh na cukrovku, keďže bunky zodpovedné za tvorbu inzulínu v slinivke brušnej, pre niekoho možno prekvapivo, energeticky podliehajú práve vplyvu Pečene (niet teda cukrovkára, ktorý by mal dobre fungujúcu Pečeň). V tomto smere nemôžeme opomenúť ani vznik depresií, stagnácií najrôznejšieho druhu v tele i v mysli, pocit frustrácie, nedostatku rozletu, či emóciu stiesnenosti a v neposlednom rade ani oslabenie protirakovinovej imunity za čo opäť raz zodpovedá kvalita a funkčnosť tzv. energetického okruhu Pečene. Ak ste teda v apríli zažívali jarnú únavu alebo  depresiu, pečeň proste kričala o pomoc...  

V máji sa preklápame do času, keď  telesnou a energetickou slabosťou bude trpieť pre zmenu naše Srdce. Ak môžete, doprajte  preto  telu preventívne v piatom mesiaci roku  kvalitný horčík, resp. podporte telo karnozínom, ktorý dokázateľne podporuje aj srdcový sval. Nedostatok radosti v živote  za predpokladu, že nejaký  samozrejme prežívate, sa v máji môže zintenzívniť, keďže tento orgán-ový  okruh je prepojený práve na túto emocionálnu tematiku. 

Spomínal som na začiatku, že je vhodný čas na detoxikáciu, konkrétne na akýsi "mini telesný reset v polčase". Od 27. apríla do 14. mája sme totiž  rečou čínskej metafyziky v tzv. do - jo intervale, ktorý v čínskom ponímaní predstavuje obdobie prechodu medzi ročnými obdobiami. Pochopiteľne teraz hovorím o prechode medzi jarou a letom. Tento cca. trojtýždňový prechod, ktorý prebieha pri preklápaní medzi ročnými obdobiami, je za každým čas, keď je najcitlivejšie naše trávenie, vstrebávanie, manažment vody v  organizme, v neposlednom rade protivírusová imunita, za ktorú je Slezina ako jeden z kľúčových orgánov podľa čínskej medicíny zodpovedná. Ak teda môžete, odľahčite aspoň v tomto krátkom období svoju stravu, prijímajte skôr kašovité a teplé jedlá, vyvarujte sa zahlieňujúcich potravín, doprajte si čo najviac pravidelnosti v dennom živote, dbajte na rituály, príliš sa netočte vo svojich myšlienkach a opakujúcich sa mentálnych "kotrmelcoch". Za mňa odporúčam (i) do tohto obdobia roka zaradiť kvalitné zdroje kyseliny huminovej a fulvovej, prípadne slzovku alebo prášok zeolit, ktorý podporí  a prečistí vaše trávenie. Nejaký ten krátky pôst alebo prerušované hladovanie je istotne niečo, čo vaše telo v týchto dňoch ocení. 

Zároveň prízvukujem, že sa aktuálnym prechodom ročných období postupne mení i mikrobióm pôdy (tam kde ešte nie je úplne  vyničený glyfozátom....), čo má za dôsledok, že zo stravy chudobnej na tuky, ktorá mala byť príznačná pre končiace sa  jarné obdobie, by sme mali krok za krokom z pohľadu pomeru makro nutrientov prejsť skôr na tzv. vysokosacharidový jedálníček, ktorý letným mesiacom  a tráviacej kapacite daného času viac vyhovuje. Aby som však ukľudnil  napr. fanúšikov paleostravy, tak tí si na svoje z pohľadu "harmonogramu vhodného stravovanie podľa období roka" na svoje prídu hlavne v zimnom období. Tam by totiž mali na našom tanieri dominovať predovšetkým tuky a bielkoviny.

Takže starajte sa o svoje telo a ono sa odvďačí tým, že bude schopným nosičom vašej duše na ceste jej zberu skúseností v hmotnej dimenzii...


Veľa zdaru prajem!