Je úspech skutočne otázkou sily vôle?

15.03.2021

Ľudia v húfoch pred mojimi očami vchádzajú do prednáškovej sály, v popredí ich čaká hlavný prednášajúci, interiér je znamenite vyzdobený, plný symboliky nevyčerpateľnej hojnosti.

Pýtam sa jedného z účastníkov na cenu daného dvojdňového "hepeningu." Pán mi odvetí, že niečo vyše 2000 EUR, ale to, čo sa tam majú naučiť, vraj istotne bude stáť za to... S radami a seminármi, ktoré ponúkajú návod na "neobmedzenú hojnosť " a bohatstvo sa akoby v posledných rokoch roztrhlo vrece. Zúfalí, hladní či iní nadšenci bažiaci po luxuse, bohatstve sa nevedia dočkať, aby im nuly konečne naskakovali za jednotkou na účte. Z 200 účastníkov hviezdneho seminára sa "sen o rozprávkovom bohatstve" naplní akurát tak možno piatim.

Kde nastala chyba? Kde sa dá reklamovať? Chyba je pravdepodobne v našom "prijímači." Žijeme totiž neskutočne záľudnú epochu dejín. Nič nie je také, ako sa to na prvý pohľad zdá byť. Tlak konzumnej spoločnosti a ideológia viery v "žijeme len raz" a "daj do toho tu a teraz všetko" sa šíri ako mor. Keďže čas a jeho kvalita prežitia je nosný element našej súdobej spoločnosti, indivíduum hľadá riešenia úspechu "na počkanie." Činí tak neraz nevedome, najčastejšie na báze celospoločenskej propagandy. Novodobí guru-ovia úspechu nám neraz bezbreho tvrdia, že cesta k úspechu je len otázkou silnejšiej motivácie, vačšieho tlaku na pílu, použitia doteraz neprezentovanej, zároveň zázračnej techniky, v neposlednom rade potreby sa zbaviť programov chudoby, ktoré v sebe, v našom podvedomí vraj všetci máme. Je to však skutočne tak?

Nahliadnime teda na problematiku z iného uhla ošetriac tému tak trocha komplexnejšie, zároveň dúfajúc k úžitku všetkých "hľadajúcich".

 • Motivácia kráčať za niečim ľúbivým a posilnenie vôle je neraz spôsobená akurát dočasnou "infekciou silným egom" prednášajúceho, teda motivačného trénera. Ľudia sa z pohľadu ich nátury prirodzene delia do dvoch skupín. Tí, čo motivujú a tí, čo sú skôr motivovaní. Pomer je cca. 4:6, viac je takých, ktorí potrebujú "kopanec.", aby sa v živote konečne rozpohybovali istým smerom. Problém je len v tom, že za prepokladu, že motivácia a "dozor" zvonka ustanú, seminár sa skončí, u dotknutých osôb postupne dochádza k poľaveniu v snahe dosiahnuť vytýčené ciele.
 • Skutočnou hypnózou úspechu sú už nenávratne minuté peniaze. Predstavte si len, že za dvojdňový kurz hojnosti či na odvykanie z fajčenia "vysolíte" ťažko a krvopotne našetrených 2000 EUR. No skúste si potom zapáliť čo i len jednu cigaretu. Vaše svedomie by Vás asi zožralo,či? Tak trocha bolestivá, naviac drahá forma sebamotivácie... Ale proti gustu žiaden dišputát..
 • Môže byť skutočne krátkozraké nechať sa na vlastnej životnej ceste namotivovať len príbehom úspechu nejakého iného človeka. Nech je ten príbeh ktovieako pôsobivý. Jednak z dôvodu, že pre každého pojem úspech znamená niečo iné, po druhé z titulu, že to, čo funguje pre jedného, vôbec nemusí zabrať niekomu inému. Sme totiž individuá tak z pohľadu povahy, ako aj nástrojovej výbavy potrebnej k šťastnému životu.
 • Úspech, šťastie, spokojnosť sú subjektívne kategórie. Pre každého znamenajú niečo iné,majú v očiach jednotlivcov inú kvalitu i "vyhotovenie." Nenechajte sa preto prosím namotať na "zvrchu" ponúkané modely, ktoré vôbec nemusia korešpondovať s Vašim vnútorným nastavením a cítením.
 • Kým by ste nezvratne minuli celý svoj majetok na nejaký motivačný kurz, či návod na instatný úspech, ponorte sa do svojho vnútra a spýtajte sa úprimne samého seba, či Vám v pokroku nebráni akurát tak jedna vec, Vaša vlastná lenivosť. Tú totiž žiadnym kurzom pravdepodobne natrvalo neprekonáte.
 • Neprepadnite prosím mylnej predstave, že šťastie, úspech a spokojnosť sú len otázkou Vašej sile vôle. Touto vlastnosťou nie je zďaleka každý rovnomerne obdarení, napriek tomu sa menej "žhavé" osoby mnohokrát v živote cítia oveľa spokojnejšie než tí, čo celý čas bojujú a tlačia na pílu.

Čo teda môžete učiniť pre svoj úspech, šťastie a spokojnosť? Tu máte jednoduchý návod v šiestich krokoch:

 1. Položte si otázku, v čom ste najlepší, čím môžete unikátne obohatiť svet, ako by ste mohli slúžiť ostatným? Je ideálne rozpoznať ozajstnú cestu svojho života. Oblasti, kde je potenciál k Vášmu bezhraničnému rozletu a kde naopak úspech je akurát zbožným prianim Vášho neukojeného ega. Každý z nás sa môže vnútorne naplniť len v prípade, ak v rámci svojej aktuálnej zemskej inkarnácie realizuje svoj vlastný preddefinovaný životný zámer a misiu. Všetko ostatné je vačšinou len neúprosný boj s veternými mlynmi, ktorý vyhrať jedoducho nemôžete a ani nemusíte.
 2. Pouvažujte nad svojim vplyvom na svet, zároveň tým, ako svet vplýva na Vás. Položte si otázku, kedy ste boli svedkami synchronicity vo svojom živote? Kedy veci išli akoby po masle a čo ste vtedy robili môžno inak? Spoznajte jedinečnosť Vašej vlastnej energetiky, aby ste sa mohli presadiť spôsobom, ktorý je prirodzený práve pre Vás.
 3. Sú miesta, kam Vás to ťahá? Cítite voči istým priestorom dokonca odpor? Zvažovali ste i otázku KDE sa máte realizovať? KDE máte uskutočniť rozlet svojho potenciálu? Musíte si uvedomiť , že ani jablone nekvitnú v Grónsku. Isté miesta sú pre Vás jednoducho plodnejšie, iné menej, dokonca niektoré vôbec.
 4. Skúšali ste už zasadiť zemiaky v decembri? No vidíte.... Zima na to nie je vhodným obdobím... Jednoducho povedané, otázka úspechu je neraz priamo úmerná načasovaniu Vašich rozhodnutí..
 5. Sme sociálne tvory. To sa nedá uprieť. Naša spokojnost a šťastie sú priamo úmerné i kvalite našich vzťahov. Netreba ich teda podceňovať, skôr je lepšie hľadať synergiu a vzájomné dopĺňanie sa. Určite ste už počuli o výroku, že za každý úspešným mužom hľadaj ženu...
 6. Kým sa odhodláte k niečomu novému v živote, zvážte otázku, čo Vás ťahá vzad, čo Vás hatí v rozlete potenciálu. Nič zásadne nové do Vášho života totiž nemôže vstúpiť, kým nie ste schopný opustiť to staré. Ľudia štandardne nemajú problém pripustiť nové názory, postupy, skôr sa chorobne držia starého, nefunkčného, prekonaného. Je ťažké letieť s ťažkým batohom na chrbte... Ľudia vo vnútri vedia, že im už staré veci neslúžia, napriek tomu potreba pseudoistoty ich blokuje. Cieľom teda je zbaviť sa ťažoby, navýšiť svoju uvedomelosť, pozdvihnúť svoju vibračnú úroveň.