Histamínová intolerancia. Príčina či následok?

15.03.2021

Histamínová intolerancia (HIT) je ochorenie, resp. stav, kedy ako dôsledok nerovnováhy metabolizmu histamínu v tele (pomeru medzi prísunom histamínu a schopnosťou odbúrať ho) vznikajú histamínové prejavy. Táto nerovnováha môže byť spôsobená zvýšeným obsahom histamínu v potrave, prísunom látok blokujúcich enzým, ktorý histamín rozkladá (diaminooxidáza), poprípade môže byť spôsobená aj nadmerným vyplavením telu vlastného histamínu.

Medzi prejavy HIT patria:

  • Svrbenie a začervenanie pokožky a tvorba "žihľavky",
  • Nadúvanie, hnačka, kŕče v bruchu,
  • Upchatý nos,
  • Migréna,
  • Bolestivá menštruácia,
  • Chronická únava.

Tieto príznaky sa zvyknú objaviť veľmi skoro po kontakte s podnetom - teda s problémovou látkou, je to v rozsahu minút až hodiny. Tak asi toľko k popisu, o čo vlastne pri "HIT" ide..

Žial klasická "liečba" sa upriamuje len na tzv. eliminačnú dietu, kde sa vynechávajú rizikové potraviny. "Čarom" tohto neduhu je, že aj v rámci zoznamu problémových jedál je to z hľadiska tolerancie u každého iné. Čo jednému sedí, druhému nemusí. Ak sa Vám pridruží aj nejaká iná potravinová intolerancia či alergia, tak zostaviť pre Vás jedálníček je neraz "projekt na nobelovú cenu." Jestvuje teda nejaké iné riešenie zamerané skôr a príčinu než dôsledok. Odpoveď znie "áno".

V prvom rade si musíme uvedomiť, odkiaľ tá prehnaná zápalová reakcia organizmus vyviera. Tých koreňov sú prinajmešom tri, vačšinou sú zainteresované takmer všetky zároveň. Z pohľadu Integrálnej Zdravovedy príčinu hľadáme v rovine nadobličiek, pečene a tenkého čreva.Tieto orgány sú pri HIT takmer vždy energeticky oslabené, v disharmónii, preťažené. Príbeh smerujúci k HIT začína štandardne takto: 1)Chronický stres (bojuj-uteč) vyčerpráva energiu nadobličiek, čo následne smeruje k nevyváženým imunitným reakciám (imunitná zápalová reakcia sa stáva prehnane precitlivelou z titulu potreby byť neustále v pohotovosti) a smeruje i k prirodzene neškodným podnetom napr. i v strave. Zároveň disharmónia v nadobličkách postupne spúšťa tzv. syndróm permability (priechodnosti) čreva, čo následne spôsobuje prenikanie cudzorodých alebo nenatrávených zložiek stravy do krvného riečišta, čo opať raz spúšťa zápálovú imunitnú reakciu vyčerpávajúc tak organizmus. Nekontrolované prenikanie toxínov cez presakujúce črevo postupne zaťažuje pečeň, tá z hľadiska energetických prepojení v tele opať raz dráždi nervový systém, nadobličky vyvolávajúc tak prehlbujúce sa dráždenie, precitlivelosť na vonkajšie podnety. Dominatná sympatikotónna (stresová) reakcia tela samozrejme ďalej inhibuje a zastavuje tvorbu príslušných enzýmov, keďže energia tela pri boji alebo úteku ide skôr do svalov/sdrca a nie do trávenia v kľudovom stave. Teda v tele vzniká začarovaný kruh. Asi toľko k "príbehu" v skratke alebo v kocke.

"HIT" je teda symptóm a nie príčina problémov. Čo teda učiniť? V prvom rade potrebujete čo najskôr na všetkých úrovniach prepnúť čo najviac do kľudového režimu. A to v tomto poradí:

1)Znížiť podľa možností na maximum externý stres v živote.

2)Posilniť nadobličky.

3)Vyvážiť imunitnú reakciu do normálu.

4)Dať do poriadku črevnú mikroflóru a zamedziť prehlbovaniu permability čreva

5)Spustiť jemnú očistu pečene.

Poradie je dôležité, pretože unáhlený detox by mohol beztak preťažené telo ešte viac vyčerpávať. Ciest ako naplniť jednotlivé body je mnoho. 1)Ujasnite si, čo je pre vás v živote skutočne dôležité. Ak neviete stres aktuálne riešiť, prinajmenšom krátkodobo uniknite/opustite stresové situácie. 2)Ak hľadáte vynikájúci harmonizátor (aj) nadobliečiek, tak Laminine vás určite presvedčí: 3) Z medicínskych húb dá váš imunitný systém a jeho reakciu do normálu napr. Reishi.Vyberajtesi prosím ideálne silnú a čistú farmaceutickú kvalitu. 4)Zvolte si kvalitné probiotiká a skúste sa riadiť v strave princípmi Weston-a Price-a. Neoľutujte! 5) Na záver a nie v poslednom rade Vaša pečeň sa poďakuje napr. za tento kvalitný preparát: Liver Rescue od firmy Healthforce.

Prajem rýchle zotavenie a návrat na koľaje zdravia..