EARTHING. ALebo o uzdravujúcej sile tzv. uzemnenia a fyzického kontaktu so Zemou

15.03.2021

Všimli ste si, že sa cítite lepšie, sviežejšie, keď sa trochu poprechádzate na zemi, na tráve bosí? Aká je toho príčina? Nové štúdie naznačujú, že prenos elektrónov zo Zeme cez bosú nohu výrazne harmonizuje fungovanie nášho imunitného systému. Vedci zároveň dokázali, že elektróny prenášané zo Zeme majú silný antioxidačný potenciál, protizápalový účinok v tele človeka. Fyzický kontakt so samotnou Zemou je teda veľmi prínosný pre naše zdravie. Žial náš súčasný životný štýl je na míľu vzdialený od využívania tohto jednoduchého a hlavne lacného benefitu. Vačšinu času totiž trávime uzavretí v budovách, ak ich pre zmenu opustíme, tak fyzickému dotyku so Zemou nám štandardne bránia topánky s drevenou, gumenou či umelohmotnou podrážkou.

Je známym faktom, že Zem na svojom povrchu je nositeľom záporného elektrického náboja. Ak sa s týmto potenciálom prepojíme napr. skrz bosú chôdzu, alebo si na Zem sadneme/ľahneme, umožníme tým voľný prenos elektrónov, čo bude mať za následok celú radu kladných fyziologických a elektrofyziologických javov v našom tele. Uveďme si teda zopár výhod tohoto "prepojenia".

Tzv. uzemnenie alebo po anglicky "Earthing" výrazne

  • znižuje záporný efekt elektrosmogu
  • zvyšuje viskozitu krvi
  • upravuje tep srdca
  • má protizápalový účinok
  • upravuje hladinu stresového kortizolu
  • znižuje stres
  • harmonizuje sympatikotónny i parasymapatikotónny nervový systém.
  • posilňuje, resp. vybalansuje fungovanie imunitného systému

Efekt a sila účinku uzemňovania sa znásobuje, ak sa kontakt pokožky so zemou realizuje na vlhkom, zarosenom podklade, napr: chôdza v piesku pri mori, na zarosenom trávniku atď..

Naše telo je plné elektrolytov, sme teda dobre vodiví a naši predkovia si svoj kontakt (vedome či nevedome) so Zemou udržovali aj vďaka noseniu výhradne kožených topánok, ktoré oproti dnešným gumeným či umelohmotným neizolujú človeka od pozitívnej a blahodárnej energie Zeme.

Benefit "EARTH-ingu", ktorý by som vyzdvihol asi najviac, je v jeho silnom antioxidačnom potenciáli a protizápalovom účinku, dokonca napomáha i pri autoimunitných poruchách. I z tohto dôvodu môžeme pravidelnému uzemneniu prikladať i značný skrášľovací, omladzujúci, anti-ageing potenciál.

Mnohí sa pýtajú, ako apoň sporadický rituál uzemnenia vložiť do každodenného hektického života? Aby ste mohli precitiť kladný prínos kontaktu so Zemou, postačí denne aspoň 30 minút earthingu, prípadne je v dnešnej dobe možné i zakúpiť si celú radu pomôcok využívaných napr. počas spánku či každodennej práci, ktoré Vám uzdravujúce/hamormonizujúce uzemnenie (trvalé či dočasné) zabezpečia. Na zahraničných web stránkach tieto komerčné pomôcky nájdete pod pojmom "Earthing".

Ak máte radi meditáciu, je tu pre vás ešte jeden skvelý "uzemňujúci" tip. Či už meditujete v priamom kontakte so zemou alebo nie, skúste si počas vnútorného stíšenia vizualizovať stekajúcu uzemňujúcu energiu, ktorá preráža svoju cestu od hlavy postupne smerom k až ko končekom prstov na nohách. Nechajte sa touto víziou pri pravidelných meditáciách unášať a budete príjemne prekvapení, ako sa v strednodobom horizonte posilnia vnútorné orgány a vaše zdravie. Prajem veľa zdaru...