Doprajte si v zime viac spánku....

23.11.2023

Milí priatelia,

Kalendárny rok sa pomaly končí a ľudia namiesto postupného "zaťahovania ručnej brzdy" radšej pridávajú plyn, aby zvládli a stihli svoje koncoročné povinnosti v oblasti rodiny i práce. Nečudo, že sme potom úplne odklonení a "diskonektovaní" od prirodzených prírodných rytmov, čo má za prirodzený dôsledok oslabenie našej imunity a telesno-emocionálny diskomfort.

Nečudo, že v medicíne aktuálne znovu objavujeme kardinálnu dôležitosť takzvaného cirkadiánneho rytmu, teda zosúladenie života človeka na úrovni, hodiny, dňa, mesiaca, ročného obdobia i roka s pulzovaním makrokozmu a okolitej prírody.

Samotná skutočnosť, že aktuálne ideme do zimy, deň sa skracuje a noc predlžuje, všetko sa v prírode zmršťuje a posúva do spánku a akejsi hybernácie, má istý účel...

Za predpokladu, že tak učiníme i my, teda doprajeme si sebe viac oddychu a vyživenia bez výčitiek, tak sa s okolitým makrokozmom zosúladíme a pre zmenu ak nie, tak je to ako čúranie proti vetru.... Prečo?

Lebo Zima ako ročné obdobie je prirodzene a konzervovaní telesnej energie.... Zima je i o dopriatí si viac oddychu a spánku za účelom doplnenia zásob, ktoré sme minuli alebo vyčerpali predovšetkým v aktívnych jarných a letných mesiacoch roka.... Zima ako obdobie slúži i k doplneniu vlahy, ktorá sa vysušila v horúcich mesiacoch a v neposlednom rade predlžené noci a tma sú symbolom toho, aby sme sa namiesto pozerania sa navonok zamerali skôr na pohľad do vnútra a dopriali si viac kontemplácie, viac úvah, sebareflexie a menej činov...

Oddychujte priatelia...