Dajte bodku za hľadaním univerzálnej zdravej stravy.

15.03.2021

Uvažovali ste už niekedy nad tým, prečo jestvuje také nepreberné množstvo stravovacích postupov? Vegetariánstvo, vegánstvo, surová strava, frutariánstvo, delená strava, nízkotuková strava, nízkosacharidová dieta, strava bohatá na bielkoviny, paleo stravovanie, dieta podľa krvných skupín, stravovanie zamerané na odkyslenie organizmu, modifikované paleo s integráciou kyslomliečnych produktov do jedálníčka, bezgluténové stravovanie atď. To je len zopár typov prístupu k stravovaniu, ktoré mi na prvý pokus napadajú. Strava je z pohľadu vplyvu na naše zdravie spolu so stresom a životným štýlom medzi prominentnými činiteľmi, preto je vhodné venovať sa tejto problematike. Tak ako sa teda máme vyznať v tej veľkej záplave zaručených správnych stravovacích smerov? A sú skutočne zaručene vhodné pre každého? Poďme sa teda na to pozrieť trochu detailnejšie a pod drobnohľadom, aby sme sa vyvarovali pochybení.

V prvom rade si musíme uvedomiť, prečo je v spoločnosti tlak ponúkať (aj v oblasti stravovania) zaručené tipy a systémy pre každého. Žijeme totiž obdobie predvoja znamenia veku Vodnára, ktorý je archetypom akéhosi osvieteného komunizmu, v ktorom každý bude každému bratom a nie vlkom, kde sa bude pretláčať myšlienka jednoty a potreba vzájomnej podpory. Skutočná podoba Vodnára je však primárne prepojená s individualizmom, unikátnosťou a jedinečnosťou, resp. s hľadaním spôsobov ako tvoriť jednotnú, bezhierarchickú, slobodnú komunitne založenú spoločnosť, v ktorej si jednotlivec môže ponechať svoju božskú inakosť a kreativitu, popritom mu spoločnosť pomáha nájsť to správne miesto mozaike society, kde bude prospešný i pre celok.

Ak to premietneme to stravovacieho jazyka, odkaz Vodnára je hlavne v rešpektovaní metabolickej individuality jedinca (jedinečnosť, unikátnosť, inakosť), zároveň v snahe dodržovať princípy trvalo udržatelného rastu a ekologických parametrov výroby a pestovania potravín (normy, ktoré sú potrebné pre prežitie celku, "nestravovať sa na úkor iných ľudí"). Skutočnosť, že Vodnár je z pohľadu elementov tzv. vzdušné = ľahké znamenie, do budúcnosti ľudskej fyziológii bude pravdepodobne postačovať menej jedla pri dôraze samozrejme na kvalitu (nie kvantitu).

Dôraz na individualitu a jedinečnosť metabolických pochodov nie je zďaleka novinka v histórii človeka. Na rešpektovaní unikátnosti toho ktorého metabolizmu sú koniec koncov postavené i mnohé tradičné liečebné náuky, akými sú tradičná čínska medicína a ajurvédska medicína. Kým jedna hovorí o tzv. piatich elementoch a ich vplyve na náš život a trávenie, tak druhá vychádza z koncepcie energií, dóš, ktoré kultivujú tráviaci proces u každého z nás trochu inak.

Jeden platný stravovací režim pre každého je teda od základov ilúzia a lož najhrubšieho zrna. Úprimne povedané zástancovia jednotlivých smerov sa nevedia dohodnúť nielen na ingredienciách stravovania ale ani na ich forme prípravy. Prečo? Pretože každý štandardne vidí len svoj vlastný kus reality žiaľ bez schopnosti syntézy poloprávd, ktoré sú rozstrúsené pozdĺž celým spektrom jestvujúcich stravovacích postupov.

Aby sme sa dostali čo najviac k pravde, musíme sa držať hesla že , čo je pre jedného nektár, pre iného môže byť jedom. Je tomu naozaj tak. Sme prosto rozdielni. Počas histórie sme sa adaptovali na rôzne klimatické podmienky, odlišné plodiny v závislosti od geografického pásma, kde máme svoje genetické korene. Skúšali ste naliať do benzínového motora naftu? Teoreticky to pôjde, ale garantujem vám, že sa za to motor nepoďakuje. Cesta k optimálnej výžive teda nesmeruje cez plošné rady skz naskrz celou populáciou, ale cez šitie riešení priamo na mieru konkrétnemu človeku. Ako v tomto smere postupovať? Tu je prosím návod.

Správny stravovací režim pre istého človeka určujú štyri geneticky vrodené faktory. Ktoré to sú?

  1. Dominancia v autonómnom nervovom systéme
  2. Spôsob spaľovania sacharidov, resp. ich konvertovanie na energiu cez tvz. Krebs cyklus
  3. Dominancia v endokrinnom sýstéme
  4. Krvná skupina

1) Autonómny nervový systém má dve vetvy a u každého dominuje jedna z nich. Je to buď symatikus alebo parasympatikus. Človeka s dominanciou sympatiku charakterizuje hyperaktivita, neposednosť, aktivita, štíhlosť, tendencia k nervozite, prekysleniu, z pohľadu ochorení nábeh predovšetkým na poruchy spánku, srdcovocievne poruchy. Na harmonizáciu tohto typu je nutná predovšetkým strava bohatá na komplexné sacharidy (celozrnné obilniny, zelenina, ovocia = 70% jedálníčka).

1.1) Osoba u ktorej je skôr aktívny parasympatikus je typická hypoaktivita, tendencia k zásaditosti, pomalé trávenie, osoba má slabší pankreas s horším metabolizmum cukrov (hlavne rafinované alebo komplexné v nadmernej miere) s tendenciou k cukrovke 2 typu. Na harmonizáciu tohto typu je nutná strava bohatá na zdravé bielkoviny a tuky (maso, vajcia, mliečne výrobky = 70% jedálníčka, zvyšok komplexné sacharidy s nízkym glykemickým indexom).

Cca. 2 osoby zo 100 majú z pohľadu autonómneho nervového systému sympatikus a parasympatikus v rovnováhe, teda ich potreba po bielkovinách/tukoch versus sacharidoch je viac menej vyvážená.

2) Druhý faktor pri výbere vhodnej stravy pre konkrétnu osobu je predurčený spôsobom spaľovania sacharidov, resp. ich konvertovaním na energiu cez tvz. Krebs cyklus. Pre osoby, ktoré spaľujú cukry (ovocie, cestoviny, ryža, zemiaky, zelenina atď.) príliš rýchlo je typická hlavne hyperaktivita, agresivita, prekyslenie od sladkého a škrobu (nie od masa!!!). Mnohokrát trpia cukrovkou, kardiovaskulárnymi poruchami, crohnovou chorobou, IBS, potravinovými intoleraciami. Ich harmonizácia si pýta stravu bohatú predovšetkým na zdravé bielkoviny, tuky a vápnik (maso, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny = 70% jedálníčka, zvyšok komplexné sacharidy s nízkym glykemickým indexom) = ideálna je pre nich teda napr. tzv. paleostrava ideálne bez prítomnosti obilnín.

2.1) Osoby u ktorých konvertovanie cukrov (ovocie, cestoviny, ryža, zemiaky, zelenina = tieto ingredincie ich zasýtia na dlhú dobu atď.) na energiu prebieha pomaly je prítomná skôr tendencia k depresii, pomalosti, prílišnej uvážlivosti, nadmernej zásaditosti tkanív, problém so spracovaním živočíšnych tukov, nábeh k nadváhe. Na harmonizáciu tohto typu je preto nutná skôr strava bohatá na komplexné sacharidy a draslík (celozrnné obilniny, zelenina, ovocia = 70% jedálníčka).

Cca. 2 osoby zo 100 majú z pohľadu krebs cyklu spaľovanie cukrov v rovnováhe, teda ich potreba po bielkovinách/tukoch versus sacharidoch je viac menej vyvážená.

Pristavme sa v tomto okamihu pri zásadnej skutočnosti. Až 50% vplyv na náš metabolizmus majú horeuvedené dva faktory: 1)Nervový systém 2)Krebs cyklus. V prípade situácie, že u jedného z nich vám podľa meraní vychádza napr. sacharidový typ, kým pri druhom proteinový, netreba zúfať. U každého z nás dominuje jedno z daných dvoch, teda buď nervový systém alebo krebs cyklus z pohľadu optimálneho získavania energie z jedla. Podľa prítomnej dominancie sa teda určujú z 50% charakterové črty jedálníčka šitého priamo na mieru.

Ako tretí krok pri nastavovaní jedálníčka na mieru si určíme tzv. endokrinný typ konkrétnej osoby (dominanciu v endokrinnom systéme). Skrz jeho určenie sa precizuje podoba zvyšných 40% jedálníčka, resp. vhodný šport a pohybová aktivita pre osobu. Na metabolizmus má z pohľadu žliaz s vnútorným vylučovaním dominatný vplyv buď hypofýza, štítna žľaza alebo nadobličky, u žien prípadne ešte vaječníky. Dominancia tej ktorej žlazy dáva o sebe v organizme samozrejme vedieť. Poďme si vysvetliť ako?

1) Osoby s dominantnou hypofýzou sú veľmi citliví i na minimálne množstvá kofeinu, mlieka, rafinovaného cukru v strave, čo spôsobuje jej poruchy a s tým súvisiacu rovnomernú nadváhu celého tela (priberá všade na tele), edemitizáciu členkov, poruchy žliaz pod patronátom hypofýzy: nadobličky a štítna žľaza, nadmernú chlpatosť, stratu libida. Na zvrátenie stavu je kľúčové vynechať problematické ingrediencie v jedálníčku a zaradiť v programe chudnutia hlavne silový tréning (aeróbny je pre tento typ nevhodný).

2) Niekoho s dominantnou štítnou žľazou vystihuje skôr vysoký vzrast, štíhlosť, úzke boky, nanajvýš naberanie tuku okolo pása a vnútornej časti stehna. Štítna žľaza daného typu sa veľmi ľahko naruší príjmom kofeínu, rafinovaných cukrov, medu, ovocných štiav a ovocia vo veľkej miere. Tieto cukrové stimulatny totiž "preháňaju" žlazu až sa vyčerpá, resp. funguje nad rámec normy. Na zvrátenie tohto stavu je kľúčové vynechať problematické ingrediencie v jedálníčku a zaradiť v programe na ceste za ideálnou váhou tak silový tréning ako i aeróbny v pomere 50% : 50%.

3) Ak má niekto dominatné nadobličky, primárne naberá tzv. viscerálny tuk, resp. má tendenciu k tzv. pivnému bruchu (u žien rastú prsia). Daná žlaza negatívne reaguje v strave hlavne na červené maso, vnútornosti, alkohol, pikantné jedlá, preto je v záujme udržania zdravého metabolizmu sa im vyhýbať. Tento metabolický typ z pohľadu optimalizácie váhy preferuje skôr kardio aktivity pred silovými.

4) A v neposlednom rade tu máme vaječníky ako endokrinný orgán. Buď predstavujú osobitný typ alebo sa dočasne aktivizujú u žien počas menopauzy, tehotenstva, dojčenia či puberty. Dominancia vaječníkov z pohľadu metabolického vplyvu sa týka cca 60-70% žien v populácii. U tohto typu sa častokrát objavuje tzv. hruškový tvar figúry a celulitída. Táto žlaza nie je zadobre s nasledovnými ingredienciami v jedálníčku: PLNOtučné mlieko (nízkotučné je ok) a výrobky, pikantné jedlá, červené maso, vnútornosti, preto je na mieste sa im vyhýbať.

Na vyladenie zvyšných 10% jedálníčka je potrebné brať do úvahy i krvnú skupinu dotknutej osoby. Krvná skupina totiž vypovedá hlavne o tom, na aké typy lektínov (alergénov, drážďiče) sme v strave genticky citliví. Teória stravovania podľa krvných skupín je teda pravdivá len v jednej kapitole: čo istá konkrétna krvná skupina jesť NEmá!

Ak sa Vám teda podarí vašu stravu nakombinovať podľa horeuvedených podkladov, ste na najlepšej ceste jesť to, čo vášmu telu najviac lahodí, zároveň podporíte tak váš imunitný systém a samoregeneračné procesy v organizme.