Čo vám o chipsoch a párkoch nepovedia a mali by..... Alebo o skrytých príčinách histamínovej intolerancie....

16.09.2024

Potravinársky priemysel sa mnohokrát vtipne prezýva tzv. "otravinárskym" priemyslom. Nečudo, keďže ne-kvalita našej potravy sa do značnej miery podpisuje aj na našom zdraví. Vidiac zdravotný stav populácie jednoznačne smerujeme skôr k otrave ako zdravotnému blahobytu širokých más. Prečo je tomu tak?

Potravinársky priemysel má totiž primárne jeden základný cieľ. Tak ako tomu už v kapitalizme býva... Je ním hlavne zisk! A všetko sa tomu podriaďuje... A zisk máte hlavne vtedy, ak sa k nejakej potravine vraciate opakovane a kupujete ju na kvantá. 

Okrem balenia a ceny vaše nákupné návyky určuje hlavne chuť danej potraviny. A tu je pes zakopaný....

Do celej rady masových výrobkov ako aj iných potravín typu chipsy, keksy sa vo výrobnom procese pridáva voľná aminokyselina lyzín. Znie to síce neškodne, ale je tomu tak len na prvý pohľad... Laik by si povedal, že sa tým aspoň navyšuje bielkovinový podiel v danej potrave. 

Problémom je však skutočnosť, že izolované formy bielkovín vo väčšom množstve nie je naše tenké črevo schopné vstrebať a zužitkovať. Preto sa lyzín v izolovanej forme nechcene posúva do čreva hrubého, kde sa následne premieňa na neželaný biogénny amín menom kadeverín. Kadeverín je de facto mŕtvolný jed, ktorý telo potrebuje instantne neutralizovať, v opačnom prípade je zdrojom vážnej toxicity tak pre pečeň ako aj obličky. Aby sa kadeverín mohol aspoň z časti eliminovať, telo na to využíva tzv. DAO enzým. Je to ten enzým, ktorý používame okrem iného i na to, aby sa neutralizoval nadbytočný histamín. Ak je DAO enzým zahltený  prácou na neutralizácii kadeverínu, prirodzene bude chýbať  pri odbúravaní  histamínu. 

Ak teda niekto zápasí s tzv. histamínovou intoleranciou, tak má prinajmenšom 2 problémy, ktoré potrebuje riešiť.

  • Má kvôli zápalu narušenú sliznicu tenkého čreva, ktorá nie je schopná tvoriť požadované množstvo DAO enzýmu.
  • V potrave má prebytok voľne dostupného lyzínu, ktorý zamoruje telo a oberá organizmus o beztak  nedostatkový zbytkový DAO enzým.

Riešenie?

1) Zahoj svoje tenké črevo.

2) Obmedz potraviny obsahujúce lyzín.

3) Navýš svoju tráviacu kapacitu.

4) Zjednoduš a zníž počet ingrediencií v prijímaných jedlách, aby tenké črevo nebolo zahltené prebytkom, na ktorý nie je kapacitne nastavené.

Prečo vlastne  pridáva potravinársky priemysel lyzín do potravín? Pretože činí jedlá sladšími. A vieme dobre, že sladká chuť je návyková. Zároveň neprirodzene sladká chuť poškodzuje tráviaci trakt, čo  sa následne prejavuje tým, že si naše telo paradoxne žiada viac a viac sladkej chute.... A takto vzniká začarovaný kruh patologickej túžby po sladkom...

Do potravín pridávané izolované aminokyseliny žiaľ páchájú škodu i v inej rovine. A to na (ne)-funkčnosti hladkého svalstva. To by som vyzdvihol problémy ako napr. reflux ( nefunkčný zvierač medzi pažerákom a žalúdkom), SIBO = bakteriálna kontaminácia tenkého čreva skrz prechod baktérii z hrubého čreva cez nefunkčnú chlopňu do tenkého čreva, v neposlednom  rade  napr. erektilnú dysfunkciu, či vysoký krvný tlak, kde skrz efekt lyzínu nefungujú dostatočne mikrokapiláry v kardiovaskulárnom systéme.

Suma sumárum....  Ak osladzovať život, tak istotne nie izolovanými aminokyselinami...