Čo prezrádza vôňa človeka o jeho zdraví?
V tomto blogovom príspevku by som rád krátko pohovoril o tematike vône, inak povedané telesnom pachu človeka ako indikácii jeho zdravotného stavu. Náš telesný pach dokáže nášmu okoliu signalizovať veľmi dôležité správy - napríklad, či máte plodné dni, alebo vhodný imunitný systém, prípadne aké chorobné tendencie. Pri analýze vône nemám na mysli rôzne voňavky či aromatické oleje -ide tu o človečí pach, ktorý vzniká na povrchu nášho tela a ktorý sa často snažíme za každú cenu odstrániť, aby sme iným ľuďom nesmrdeli. Možno robíme dobre a možno aj chybu - telesný pach totiž o nás veľa prezrádza a nie vždy je dobré úplne sa ho zbaviť.
Naše telo každý deň produkuje / zbavuje sa množstva "odpadu", ktorý sa dostáva von aj potením cez pokožku. Následným rozkladom na vzduchu vzniká špecifický pach, ktorý môže signalizovať, ako na tom sme s imunitou a vnútornou homeostázou. Primárne platí, že produkovaný pot je u zdravého človeka viac menej neutrálnej vône. Platí to hlavne v prípade, ak dotknutá osoba prijíma primerane veľa tekutín vo forme čistej vody. Ak sa vnútorná rovnováha vychýli z balansu, prejaví sa to i na našom telesnom pachu.
V tejto súvislosti rozlišujeme v zásade tri chorobné stavy v kontexte nášho telesného pachu. Osoba má buď tzv. 1) "nasladlú" vôňu, 2) silnú až štipľavú vôňu, prípadne produkuje 3) len minimálny pot a ten býva buď bez vône alebo naopak silnej arómy.
O čom jednotlivé stavy vypovedajú?
Nasladlá vôňa je indikáciou skutočnosti, že metabolizmus osoby je skôr zachladený, trávenie je spomalené, telo má tendenciu k hlienovitosti, priberaniu na váhe, v tukových zásobách sú početné depozity toxínov. Kľúčom k terapii je v tomto prípade hlavne prehriať organizmus za účelom "roztopenia" hlienov, rozprúdenie metabolizmu a vypudenie toxínov zo "zachladených" tukových zásob.
Ak má osoba silnú až štipľavú vôňu, je to prejav silnej vnútornej horúčosti, v tele môže byť neželaný zápal, prehnaná imunitná reakcia, nahromadená vlhkosť, toxíny a hlien, ktorý sa aktuálne premieňa na horúčosť. Dlhodobý zápal má negatívny degeneratívny vplyv na tkanivá. Cieľom z pohľadu terapeutického je tu hlavne podporiť pečeňové funkcie, modulovať zápalovú reakciu, ubrať z takých vplyvov a jedál, ktoré v tele generujú nadmerné teplo.
Tretím typom disharmónie je minimálna potivosť. Ide o človeka, ktorý má tendenciu k vnútornej suchosti. Jej interným sprievodným javom býva i podfunkcia celej rady orgánov, slabé tráviace štavy i imunita, tendencia k únave a slabej vytrvalosti. Ak sme u dotknutej osoby predsa len svedkami silného telesného pachu, je to dôsledok práve nedostatku vnútorných tekutín a štiav, čo má za následok neschopnosť organizmu vyvažovať relatívny prebytok procesov generujúcich teplo v tele, čo prirodzene vytvára jemnú vnútornú horúčosť. U tohto typu osobnosti je preto kľúčové terapiu postaviť hlavne na vyživovaní a hydratácii organizmu.
Keď už sme pri tejto pikantnej tematike telesnej vône, pozrime sa na ňu i z iného pohľadu.
Veľkou záhadou je, prečo nám niektorí ľudia smrdia a iní voňajú. Veľa mileneckých a manželských vzťahov je postavených na tom, že obaja partneri si navzájom voňajú, ich vlastný telesný pach ich navzájom vzrušuje a nie naopak. Obdobu košeľového testu urobil v roku 1995 švajčiarsky biológ Claus Wedekind. Štyridsaťštyri mužov muselo dve noci za sebou spať v čistej košeli a tie potom ovoniavali ženy dobrovoľníčky a označovali tie košele, ktoré im voňali a ktoré smrdeli.
Wedekind všetkým účastníkom, mužom i ženám, ešte pred testom urobil rozbory imunitného systému a výsledky ovoniavania ho šokovali - ženám voňali tie košele, ktorých nositelia boli s ich imunitným systémom najviac "kompatibilní". Presnejšie - tí, ktorých imunitné systémy sa navzájom dopĺňali, si voňali, ostatní si smrdeli. Znamená to, že deti, ktoré by z takéhoto "kompatibilného" vzťahu vznikli, by boli vybavené lepším a prispôsobivejším imunitným systémom, čiže by boli zdravšie a odolnejšie.
Mozog príjemcu, napríklad vašej nastávajúcej, túto vôňu prostredníctvom čuchu zaregistruje, porovná a vydá signál - vonia alebo smrdí. Nič viac. Ak vám teda vaša milá hovorí, že by ste sa mali častejšie umývať či používať dezodoranty aj napriek tomu, že dodržiavate všetky zásady hygieny, mali by ste sa nad vašou láskou zamyslieť, pretože vaše budúce deti môžu mať problém s imunitou a alergiami.
A naopak - ak vás obyčajná telesná vôňa vašej manželky či manžela aj po rokoch dokáže vzrušiť, ak vám nie je nepríjemná, potom ste sa obaja našli dobre a pasujete k sebe. Čiže nie zrak alebo nebodaj rozum je v láske dôležitý, ale obyčajný čuch vám môže prezradiť o vašom partnerovi najviac.
V tejto súvislosti sa zistilo, že u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu dochádza k neželaným zmenám vo vzťahu k ich čuchu. Tento typ antikoncepcie totiž navodzuje hormonálny stav podobný tomu, keď je žena tehotná. Je dokázané, že v tomto stave sa predstaviteľky nežnejšieho pohlavia pachovo a tým i sexuálne a citovo skôr priťahujú k mužom, ktorí sú im z pohľadu imunity podobní, teda akoby z ich vlastného pokrvného rodinného klanu (akoby sa páchal incest). Očakávajú totiž podvedome podporu zo strany rodiny po narodení dieťaťa. V prírode totiž platí zákonitosť, že u samíc vychovávajúcich svoje potomstvo bez podpory samca je až dvojnásobná šanca na úmrtie ich potomkov. Tomu preto treba z evolučného pohľadu za každú cenu predísť. Ak si teda žena svojho budúceho partnera a otca svojich detí vyberá podľa "pachovej atraktivity" práve v období užívania hormonálnej antikoncepcie, tak imunita budúcej generácie bude pravdepodobne oslabená, v neposlednom rade po jej vysadení môže mať žena nepríjemný pocit, že dotknutý muž ju až tak nepriťahuje, ako tomu bolo v minulosti. A to už sme tu pri potenciálnych vzťahových krízach...
Ako čítate, tak svet vôní je skutočne plný inšpiratívnych myšlienok...