Ako si vybrať svoju vlastnú konštitučnú zmes z bachových kvetov?

15.03.2021

Bachové kvetové esencie sa používajú na podporu človeka pri problémových emocionálnych stavoch, ktoré ústia do jeho fyzických zdravotných ťažkostí (psychosomatických ochorení). Súbor 38 kvetových esencií je výsledkom dlhoročnej práce anglického lekára - chirurga, patológa, bakteriológa a homeopata Dr. Edwarda Bacha (1886 - 1936). Pri výskume ho podnecoval záujem o zodpovedanie otázky: "Ako je možné, že v klinickej praxi sa objavujú prípady, kedy pri expozícii patogénu dvom pacientom, ktorých vyšetrenia indikujú rovnaký zdravotný stav, jeden z nich ochorie a druhý nie?". To ho inšpirovalo k úvahám o ochoreniach s psychogénnou etyológiou (strach, neistota, osamelosť, neprimeraný záujem o niektoré skutočnosti, precitlivelosť na niektoré vplyvy alebo myšlienky, atď.), pričom si všimol psychoprofylaktické účinky niektorých rastlín. Inšpirovaný prácou Samuela Hahnemanna, pripravoval esencie spôsobom, ktorý je nápadne podobný výrobe homeopatických liekov. 

Princípom Bachovej terapie je harmonizácia emocionálneho a psychického napätia.

Dr. Bach bol presvedčený, že príčinou mnohých chorôb je práve nevyrovnanosť, nerovnováha v psychike a emocionalite a negatívny stav mysle. Esencie, ktorým zasvätil svoj život, pomáhajú obnoviť psychickú a emocionálnu rovnováhu. Štandardne sa podávajú 4*4 kvapky denne do pramenitej vody alebo pod jazyk. V prípade kombinácie rôznych esencií je maximálnym limitom prepojenie šiestich druhov.Ich výhodou je, že sú plne bezpečné, bez vedľajších účinkov a nespôsobujú závislosť. Prax preukazuje, že každý človek je náchylný zažívať iný typ emocionálnych disharmónií. Daná skutočnosť vychádza z faktu, že každá osoba má iný životný príbeh, odlišnú mentálnu i telesnú typológiu, konštitúciu.

Vďaka poznaniu základných astrologických pojmov sa aj Vám podarí vytvoriť si vlastnú "konštitučnú" zmes z bachových kvetov. Ako na to? Ako pri výbere esencií postupovať? Potrebujete poznať akurát tak pozíciu svojho Slnka (v akom znamení ste narodený?), Mesiaca a Ascendent vo Vašom natálnom horoskope. Presnejšie povedané, v akých znameniach dané kozmické telesá stoja. Ako doplnok si môžete pozrieť i znamenie, v ktorom stojí tzv. vládca horoskopu, t.j. vládca ascendentu.

Znamenia versus vládcovia:

 • Baran = Mars
 • Býk = Venuša
 • Blíženci = Merkúr
 • Rak = Mesiac
 • Lev = Slnko
 • Panna = Chirón
 • Váhy = Venuša
 • Škorpión = Plúto
 • Strelec = Jupiter
 • Kozorožec = Saturn
 • Vodnár = Urán
 • Ryby = Neptún

Do úvahy pri výbere "svojich" vlastných esencií môžete brať i planéty stojace vo Vašom prvom astrologickom dome ( aké znamenie ovládajú), pozíciu Saturna v znamení, v neposlednom rade v akom hviezdnom znamení sa začína Váš 6. a 12. astrologický dom v natálnom horoskope. V okamihu, keď máte všetky horeuvedené "ingrediencie", môžete si ľahko pozrieť koreláciu hviezdnych archetypov a kvetinových esencií.

Znamenia a k nim pridružené kvetové esencie

 1. Baran = Od netrpezlivosti k trpezlivosti : IMPATIENS
 2. Býk = Od obáv k pochopeniu: GENTIAN
 3. Blíženci = Od slabej schopnosti veci ohodnotiť k vnútornej múdrosti: CERATO
 4. Rak = Od sveta ilúzií k realizmu: CLEMATIS
 5. Lev = Od nadmernej vášnivosti k tolerancii: VERVAIN
 6. Panna = Od pozície služobníka iným k uspokojeniu vlastných potrieb: CENTAURY
 7. Váhy = Od nerozhodnosti k vnútornej rovnováhe: SCLERANTHUS
 8. Škorpión = Od majetníckej lásky k bezpodmienečnému milovaniu: CHICORY
 9. Strelec = Od ilúzie a predstieranej radosti k vnútornému mieru: AGRIMONY
 10. Kozorožec = Od strachov k dôvere v život a svet: MIMULUS
 11. Vodnár = Od izolácie k prepojeniu sa so svetom: WATER VIOLET
 12. Ryby = Od paniky k hrdinstvu: ROCK ROSE