Ako si privolať šťastie do svojho života?!!

15.03.2021

Po páde železnej opony okrem dravého a bezbrehého kapitalizmu k nám zavítali i najrôznejšie duchovné náuky tzv. Nového veku, rozumej New age. Určite si pamatáte obdobie okolo roku 2012, keď ste takmer na každom kroku stretávali nejakého "osvieteného guru", ktorý mal zaručený recept, ako zvládať život, uzdraviť sa i z nemožného, či zarobiť na auto vašich snov. S odstupom času mnohí zistili, že išlo o fatamorgánu, lacné "odrby" ľudí, ktorí už dávno išli do zabudnutia, spirituálny guláš, ktorý je akurát tak gulášom túžby nášho ega všetko vlastniť a dosiahnuť nakombinované s nejakými povrchnými a rozriedenými duchovnými zákonmi požičanými z Orientu. Na lacných "grifoch" okorenenými spirituálnym slovníkom na ovečkách toho času krásne zarábali ľudia typu Kirša, Čmolíka, Činku a podobných. Všetko postavené na premise: "Všetko je možné, akurát treba chcieť a poznať správnu techniku." Ľudia však postupne vytriezvejú i z tých najvačších lží. Niektorí skôr, iní neskôr... Problémom našej západnej civilizácie je v súčasnosti to, že si naivne namýšľame, že dosiahnutie nejakého životného cieľa je len otázka čírej vôle a poznania správneho "kľúča", ktorý vám prezradí nejaký ten zasvatenec. Samozrejme nie zadarmo, ale za nejaký tučný obnos peňazí...

Keby to bolo tak, tak by samozrejme nebola nespravodlivosť na svete. Každý by mal rovnaké príležitosti v živote na uplatnenie, každý by mal dokonalé zdravie. Boli by sme si rovní a čvachtali by sme sa každý tak v materiálnej ako aj nekonečnej duchovnej hojnosti. Ale.... nie je tomu tak. Stačí sa pozrieť okolo seba, alebo na vlastný život. Koľko krát sa pristihnete pritom (právom), že si poviete, že tomu druhému (i keď na to evidentne nemá ani rozum a ani niečo iné) sa v živote darí viac ako Vám. Je možno zdravší ako Vy (a popritom sa o svoje zdravie možno vôbec nestará tak upenlivo ako Vy), má viac peňazí ako Vy, pričom nemá taký vysoké vzdelanie ako Vy. Proste si poviete, hlupák má šťastie. A Vy sa môžete aj rozkrájať, ale nejako Vám to nejde, resp. za príliš veľkú cenu. Už ste ponavštevovali kadejaké kurzy úspechu, magického predaja a šťastia a všetkých holohlavých a bezvlasatých "odborníkov", ktorí prosto vedia "ako na to vo Vašom živote", ale akosi s tými radami nedokážete predsalen spraviť relevantnú dieru do sveta. Že kde je problém? V čom je pes zakopaný? Tak teda poďme na to a vysvetlime si to, aby sa veci konečne dostali do kontextu...

Každý z nás ma istú preddefinovanú životnú cestu a misiu, ktorú si sem prišiel zrealizovať. To je jednoducho fakt. Či chceme alebo nie, tak život nás skôr či neskôr cez bolesť alebo radosť na danú trasu istotne navedie. Táto cesta je u každého daná, zároveň je našťastie možné zistiť aj to, aké stratégie Vám zabezpečia úspech na tejto trase. Čo sa však presne kalibrovať nedá, resp. len ťažko, je Vaša tzv. karmická záťaž, ktorú si so sebou nesiete z minulých inkarnačných pokusov Vašej duše rozvíjať sa. Máme teda svoje úlohy a jedinečnú misiu na tejto Zemi, ale náročnosť, sklon, výška, hĺbka, šírka atď. danej životnej trasy alebo rieky, po ktorej plávame je nadefinovaná podľa našej individuálnej záťaže. Niekto ju má samozrejme vyššiu, iní nižšiu. Niekto má ľahký alebo prázdny karmický batoh, iní si zas nesú poriadne kusisko balvanu na chrbáte.

Ešte predtým čo by ste obviňovali toho "Najvyššieho" za Vaše aktuálne bremeno, tak si uvedomte, že práve vďaka nemu sa v aktuálnom živote dokážete najsámlepšie duchovne rozvíjať.

Ak si to teda povieme po lopate, tak ako ľudia nie sme si rovní v jednej zásadnej veci. A tou je naša duchovná súvaha (záťaž). Niekto v nej má viac plusov, iní viac mínusov. Odrazový mostík v živote je teda u každého človeka iný. Skákať teda každý z nás môže, ale už vôbec nie do rovnakej výšky, tobôž nie vďaka tej istej námahe a snahe. Túto zákonitosť si istotne všímate okolo seba každý deň. A duchovní guruovia bezbrehého úspechu môžu hovoriť čokoľvek, budú to stále len kecy a dojenie peňaženiek naivných ovečiek, ktoré si chybne myslia, že v živote môžu mať všetko, po čom im ego zatúži alebo zaburáca.

A teraz si určite kladiete otázku, že "fajn, tak potom čo mám robiť s tou mojou prekliatou duchovnou súvahou, ktorá je skôr v negatívnych než pozitívnych číslach?" V tomto smere si teda povedzme pár zásadných zákonitostí, doporučení a pravidiel, ktoré je dobré mať na očiach a uvedomiť si ich.

 1. V prvom rade prosím nežiarlime na tých "viac úspešných", resp. tých, ktorí sú viac obdarení pozitívnymi životnými príležitosťami než my, pretože vôbec NEVIEME, čo pre to už mali alebo museli spraviť /nadrobiť/ v minulých životoch. To je teda prvá zásada.
 2. Tou druhou je skutočnosť, že Vaše snaženie nemusí v živote končiť úspechom nie pre Vašu neschopnosť, ale jednoducho preto, že úspech v danom smere prosto nie je v súlade s Vašou aktuálnou životnou misiou, resp. skúsenosťami, ktoré si Vaša duša chce v tomto živote osvojiť. Je to také, keď chce byť osoba so životnou misiou napr. upratovačky za každú cenu stať mikrobiológom... Proste to nepôjde. Alebo len za cenu, ktorá by bola príliš a neúmerne vysoká...
 3. Ďalšia vec je tá, že okrem individuálnej záťaže (tento pojem sa mi páči viac ako karma) jestvuje aj tzv. kolektívna karma (skupiny, národa,štátu atď.), ktorá má na Vás vplyv. Teda to že sa narodíte v Nemecku s tymi istými danosťami ako napr. niekto v Tanzánii, tak to Vás evidentne dáva na rozdielnu životnú štartovaciu líniu. V púšti sa predsalen ťažie stavia snehuliak než v Grónsku alebo na Antarktíde. Takže miesto narodenia má taktiež vplyv na Vaše ambície a úroveň potenciálneho individuálneho úspechu.

Keď to teda zhrnieme, tak je nad Slnko jasné, že náš úspech a pozitívne životné príležitosti v danom konkrétnom živote vôbec nie sú LEN otázkou nášho snaženia a nejakej kvalifikácie, ALE aj veľkého kusu ŠŤASTIA, a predovšetkým toho, aká je vaša aktuálna DUCHOVNÁ SÚVAHA.

Ak teda toto poznáme, tak čo s tým môžeme spraviť? Mám pre Vás dobrú správu. Na duchovnej súvahe je možné pracovať, resp. z časti ju modifikovať. Že ako? Tak tu je "návod":

 1. Prvý spôsob ako môžete vo svojej súvahe neutralizovať tzv. mínusy je činiť dobro a pomáhať iným. Niekto to nazýva filantropiou, ale na formáte vlastne nezáleží. Prízvukujem však, že to nemá byť páchanie dobra za účelom vidiny budúceho zisku. Teda nemá byť vo Vašom dobrom čine nejaký zištný kalkul, ktorý počíta s budúcim ziskom. Má to byť šírenie dobra, ktoré vychádza zo srdca, z úprimnej snahy pomôcť, poradiť, pozdvihnúť druhého človeka.
 2. Druhá forma svojpomoci, ktorá nám znižuje vplyvy negatív v našej duchovnej súvahe je sebaobeta. Ak sa obetujeme za iných, alebo za niečo, vždy to pomáha prinajmenšom ošúchať ostré hrany našej súčasnej negatívnej karmy. V tejto súvislosti poviem, že napr. pri hromadných nešťastiach alebo úmrtiach (napr. pád lietadla atď.), ktoré majú slúžiť istému účelu duchovného prebudenia preživších, tak dané duše sa následne rodia do oveľa lepších podmienok než tomu bolo v živote pred danou tragédiou.

V súvislosti s horeuvedenými pravidlami si však musíme uvedomiť, že tieto stratégie nám akurát tak umožňujú vyrovnať, vybalansovať už prítomné negatíva v našej duchovnej súvahe. Naviac tzv. PLUS-ov vďaka nim žiaľ v súvahe nezískame.

Ako si na dané PLUS-y teda v živote zarobiť? Tu je zopár pravidiel a doporučení.

 1. Tou prvou "technikou" je pokora. Čím viac sa v pokore cvičíte, tým viac kladných bodov si naženetie na svoju súvahu. Časť z nich budete potom môcť použiť okamžite v podobe životných príležitostí, časť zase v ďalšej inkarnácii.
 2. Kedykoľvek na Vás niekto zaútočí, učinte v sebe "STOP-ku" a nevracajte úder. Primeraná sebaobrana je možno na mieste ale oplácanie oka za oko, zub za zub, tak to istotne nie. Teda čím viac "žáb" od iných bez spatného úderu prehltnete, tým lepšie pre Vaše body na budúcej súvahe.
 3. Buďte trpezlivý pri Vašej snahe o úspech a uvedomte si, že šťastie si dáva niekedy na čas preto, lebo si to pýta niekedy intevenciu aj iných osôb, ktoré sú vo vývoji ešte nižšie ako Vy a na interakciu s Vami možno ešte nie sú pripravení. Inak povedané, kým sa divadelná scéna, na ktorej máte zahviezdiť spraví, trvá to istý čas a žiada náležitú prípravu viacerých zúčastnených strán.
 4. Pohybujte sa tam, kde sa dejú veci, uskutočňujú udalosti. Ak ste celý čas zavretý medzi štyrmi stenami doma vo Vašej detskej izbe, tak asi šťastena nevyrazí len tak ľahko dvere Vášho domu. Inak povedané, šťastena tancuje len s tými, ktorí sú na parkete.
 5. Uvedomte si, že medzi tých, čo prežijú nebudú patriť ani najsilnejší a ani najmúdrejší. Ale tí, čo sa dokážu adaptovať na zmeny v živote.
 6. Počítajte s tým, že cesta ku štastiu vôbec nemusí byť priamočiara. Práve naopak. Môže byť plná nečakaných zákrut, podchodov a prevýšení.
 7. Vždy majte nejaký záložný plán, keby Vám veci nevyšli. Pripraveným šťastie praje.
 8. Ak máte strach, tak skúste paradoxne zariskovať. Budete príjemne prekvapený z úspechu. Na strane druhej nadmerná sebaistota by sa mala vo Vašom konaní vyvážiť primeranou opatrnosťou.
 9. Ak máte skutočné dobré obdobie, tak sa držte hesla: "Železo sa kuje horúce." Takže kujte a nešetrite údermi a netrochárčite. Snívajte veľkoryso.
 10. Ako sa hovorí, v najlepšom treba prestať. Pamatajte na to. Ani vrchol netrvá večne. Život ide vpred vždy v cykloch. Raz hore a raz dole...

V neposlednom rade Vám prajem, aby ste si užívali prácu na Vašej duchovnej súvahe. Nezávisle od toho, či ste v pluse alebo v mínuse...