Ako adresovať syndróm dráždivého čreva?

22.12.2021

Syndróm dráždivého čreva (IBS, skratka z ang. názvu irritable bowel syndrome) je funkčná porucha tráviaceho traktu, ktorá postihuje veľkú časť globálnej populácie. Vyznačuje sa chronickými ťažkosťami ako žalúdočné kŕče, nadúvanie, hnačky a zápcha.

Príznaky ochorenia majú tendenciu prichádzať a odchádzať a môžu trvať vždy niekoľko dní, týždňov alebo mesiacov. Ide však podľa akademickej medicíny o celoživotné ochorenie, na ktoré neexistuje liečba. Pri syndróme dráždivého čreva sa liečia príznaky a najmä vďaka dostupným spôsobom liečby sa dajú udržiavať pod kontrolou.

Príznaky syndrómu dráždivého čreva

Prvé príznaky sa zväčša začínajú objavovať počas adolescencie (raná dospelosť) a ochorenie postihuje častejšie ženy ako mužov (najmä z dôvodu hormonálnych zmien). Udáva sa, že výskyt u žien môže byť až 1,5 až 3-násobne vyšší. Medzi najčastejšie príznaky radíme:

  • bolesť alebo kŕče v bruchu,
  • nadúvanie,
  • hnačka,
  • zápcha,
  • poprípade hnačka, ktorá sa strieda so zápchou.

Horeuvedeným spôsobom by sme teda mohli definovať to, čo sa za IBS v režime akademickej medicíny skrýva? Je tento syndróm skutočne neliečiteľný? Tu by som zdôraznil, že keď niekde počujete slovo syndróm alebo idopatické, tak si môžete byť istý tým, že akademická medicína v danej oblasti  pravdepodobne "tápe" a nemá odpovede. Ako teda adresovať tzv. IBS?

V prvom rade si povedzme, kde je príčinná rovina daného problému. Z pohľadu energetického sa sumár týchto prejavov dotýka vzájomného vplyvu orgánovo-energetického okruhu Pečene na strane jednej a Sleziny na strane druhej. Tieto okruhy trpia buď zablokovaním, chladom alebo nedostatkom energie. Túto patologickú kombináciu v niektorých prípadoch ešte okoreňuje  i slabosť na úrovni hlavného "kotla" nášho organizmu, ktorý nazývame v čínskej medicíne tzv. Yangom obličiek, ktorý v reči západnej zdravovedy metaforicky priraďujeme sile nadobličiek jednotlivca.

Pečeňový okruh je v tele zodpovedný primárne za energetickú priechodnosť organizmu (voľný prietok vitálnej sily, kyslíka, krvi). Ak ho naruší primárne emócia hnevu, agresie, frustrácie, náladovosť, pocit stiesnenosti, neslobody, prípadne toxicita alebo nadmerne mastné jedlo, okruh sa zablokuje spôsobujúc v kontexte IBS hlavne prejavy zápchy, pocity nadúvania v bruchu, refluxu, poprípade napínania k zvracaniu. Vyskytovať sa môže i náhla hnačka, ktorá nastáva skôr po dlhodobejšom čase pretrvávajúcej zápchy alebo chronickej riedkej stolice. Vylučovanie  stolice v prípade zablokovaného pečeňového okruhu každopádne charakterizuje nepravidelnosť predovšetkým z hľadiska časovej realizácie "veľkej potreby". Ak je tento okruh narušený, na úrovni mimo gastrointesinálneho traktu sa môžu prejavovať i silné symptómy predmenštruačného syndrómu, nepravidelný menzes, kŕče počas mesačného krvácania sprevádzane neraz silným bolesťami hlavy. Na rováš zablokovanej Pečeni môžeme pripísať i najrôznejšie potravinové alergie, intolerancie u človeka. Je za nimi z pohľadu psychosomatiky prednostne potlačená agresivita voči okoliu, pocit, že sa neviete pohnúť vpred a potom si vylievate neželane nahromadenú frustráciu "smerom dovnútra". Ak sa s týmto zdravotnými výzvami prepája i histamínová intolerancia (HIT), daný človek je z psychosomatického pohľadu neustále otvorene alebo skryto v boji so svojim okolím, v neposlednom rade si nevie nastaviť voči svetu zdravé hranice. Raz je veľmi submisívny, inokedy príliš  agresívny. 

Ak sa bavíme o IBS, tak druhou vetvou jej príčiny je patológia  Sleziny. Na strane porúch Sleziny vnímame prednostne z pohľadu symptómov chronicky riedku stolicu, ktorá sa prejavuje frekventovane počas dňa. Nadúvanie, nenatrávené časti potravy v stolici, problémy stráviť ťažké, hutné jedlá, slabosť v končatinách, zároveň prolaps, teda posun orgánov nadol sú taktiež prejavy prisudzované slabosti našej Sleziny. To všetko môže byť na psychickej úrovni okorenené myšlienkovou obsesiou, začarovanými kruhmi myšlienok, obavami a intelektuálnou nadprácou dotknutého jedinca. Ak sa fyzické symptómy intenzifikujú hlavne nad ránom, naviac  sú sprevádzané i sexuálnou slabosťou, pocitom chladu, slabou rezistenciou voči stresu, pridruženú príčinu symptómov IBS môžeme hľadať i v rovine vyčerpanosti nadobličiek, ktoré svojou silou priamo určujú i silu tráviaceho ohňa príslušného organizmu.

Z horeuvedeného je už jasné, že záhadný "syndróm" IBS je súhrou disharmónií na viacerých frontoch a   jeho adresovanie musí byť šité na mieru konkrétnemu človeku v závislosti od toho, ktorá časť danej mozaiky patológie zohráva nosnú úlohu. Je vôbec možné dať  konkrétne rady? Istotne! Ak chceme poraziť syndróm dráždivého čreva, kráčajme po mape doleuvedených odporučení. Pochybiť nimi istotne nemôžete!

  1. Do svojho života, spánku a stravovania vneste čo najviac rituálov, predvídateľnosti, bezpečných "hraníc" a hlavne pravidelnosť. Trávenie totiž miluje, keď sa pracuje v istých časových "mantineloch". Raňajky, obed a večera by sa mali teda realizovať každý deň v tom istom čase. Je zásadné byť v súlade s cirkadiánnym rytmom, teda chodiť spať a budiť sa v tom istom čase!
  2. Zistite svoju tráviacu kapacitu. Príliš časté jedlá, nedostatočné rozostupy medzi jedlami, kombinácia príliš veľkého množstva ingrediencií  v jednom chode vedie zákonite k zhoršenému vstrebávanie. Jednotlivé jedlá majú byť teda sýte, ale človek sa proste nemá prejesť. Nekombinujte viac ako 4 ingrediencie v jednom chode, lebo to slabé trávenie nemusí zvládnuť a doprajte si aspoň 3.5 hodín pôstu medzi dvomi jedlami. 
  3. Dávajte si pozor na horeuvedené emócie prisudzované Pečeni a Slezine. Dávajte im voľný prietok, aby sa v organizme nezahradili spôsobujúc tak blokáciu toku energie. Dávajte si pravidelne pauzu od nadmernej intelektuálnej činnosti a cvičte sa odpúšťaní. Hľadajte spôsoby svojho rastu, kde sa môžete kreatívne vyžiť. Vaša pečeň to  určite ocení!
  4. Dbajte na adekvátny pohyb a zdokonaľujte si svoju fyzickú i mentálnu pružnosť. Tak pohyb ako aj strečing sú zásadné pre zdravie pečene, aby nedochádzalo k zahradzovaniu toku jej energie v organizme. Zároveň čím viac cvičíte, tým si viac prekrvujete dutinu brušnú pomáhajúc tak želaným tráviacim pochodom.
  5. Slezina miluje v živote nielen rituály, ale hlavne teplé a kašovité jedlá. Za fajn vývar, ryžovú alebo pšenovú kašu sa istotne odvďačí!
  6. Z pohľadu klimatických faktorov osoby trpiace na IBS najhoršie reagujú na nepríjemný vietor a dusivé vlhko. Takže podľa možností pri týchto poveternostných podmienkach buďte viac opatrní a šetrite sa fyzicky.
  7. Toxicita a chemická nálož, ktorá v dnešnej dobe naše telo deň čo deň atakuje predstavuje pre pečeň extra prácu. Ak sa preťaží týmito detoxikačnými procesmi, oslabuje sa jej aktivita v tráviacich pochodoch. Suma sumárom vyhýbajte sa podľa možností neželaným toxínom.
  8. Boli by ste možno prekvapení, ale nadmerné cestovanie a transport taktiež nelahodí našej Sleziny, nabúrava proces vstrebávania a prispieva k zahlievaniu organizmu. Ak teda trpíte IBS, uberte ideálne z tempa a uprednostnite skôr kratšie výlety a dostatočný oddych medzi vašimi cestovateľskými "úletmi".
  9. V neposlednom rade sa nadmerne nevyčerpávajte, dobíjajte si pravidelne "baterky", aby ste si nekoledovali o vyhorenie. Burn-out je totiž bránou k zhoršeniu trávenia, pretože tam "kde nehorí vnútorný oheň, tam sa v kotlíku nič poriadne nenavarí."

Ak pôjdete horeuvedenou cestou, som presvedčený, že IBS vám čoskoro zavelí zbohom... 


Veľa zdaru!