Aká je dnes cena zdravia?

15.03.2021

Mnohí si začnú svoje zdravie vážiť až vtedy, keď ho stratia. Je to prosto žiaľ rokmi overená skúsenosť, ktorú ťažko vyvrátiť. Následne v zúfalom hľadaní riešenia sa klienti či pacienti chytajú kdejakých riešení. Tvrdým pristátím a vytriezvením býva poznanie, že zdravie nie je zadarmo. Koniec koncov každý má plné ústa viet typu: "zdravie je to najcennejšie." Ale keď príde na premietnutie týchto slov do nominálnych hodnôt, tak mnohým oči takmer vypadnú. Zdravie skutočne niečo stojí, dovolím si tvrdiť, že v dnešnej dobe je dokonca veľmi drahé, ba dokonca pre nejedného človeka žiaľ k nezaplateniu. Musíme si uvedomiť, že strata zdravia, resp. disharmónie v našej telesnej schránke už nie sú len otázkou staroby v podobe opotrebovaného "duchovného skafandra", pliaga chorôb sa objavuje v čoraz skoršom veku človeka. Že prečo? Je na vine viacero faktorov. Spomeňme zopár z nich: ochudobená a nekvalitná strava, toxíny v životnom prostredí, ťažké kovy, chronický stres, nezdravé medziľudské vzťahy, neprirodzený životný štýl, potlačené emócie, nesúlad s karmickou úlohou, elektrosmog, každou ďalšou generáciou slabnúci genofond a imunita. Pri tom všetkom je neraz zázračné, čo všetko naše telá vydržia a dokedy vôbec dokážu ako tak podávať výkon. A samozrejme výkon.... Aby som nezabudol na to podstatné. Aby toho náporu na nás nebolo dosť, tak tu máme rádovo silnejší a kontinuálnejší tlak v podobe na neustále sa zvyšujúcu potrebu individuálneho a kolektívneho výkonu. Nečudo potom, že to mnohé "telá predčasné vzdajú alebo sa opotrebujú." Aké je na to všetko riešenie? Ľahká otázka, ťažké riešenie. Akademická medicína svojou symptomatickou terapiou už dávno nepredstavuje riešenie, nanajvýš ponúka predlžovanie agónie, alebo tzv. udržovanie akej takej kvality života. Otázka znie, za akú cenu. Na druhom brehu je tzv. alternatívna medicína natoľko "rozkopaná", že pravá ruka v nej nevie, čo robí tá ľavá.

Primárny problém, koreň našich neduhov je žiaľ v našom životnom prostredí a štýle každodenného života. Nie všetko však dokážeme v rámci individuálneho života s okamžitou platnosťou zmeniť. Ledaby sa odsťahujete na nejaký kľudný tropický ostrov niekde v raji. A to asi sotva dokáže každý. Som hlboko presvedčený, že prevencia je oveľa lacnejšia než riešenie v okamihu, keď nejaký problém už vypukol. Ak by som to mal možno nominálne vyhodnotiť, tak v dnešnej toxickej dobe, v ktorej sa od nás čakajú nadľudské výkony, sa minimálna mesačná investícia do prevencie individuálneho zdravia pohybuje niekde na úrovni 100 EUR. Ak si to vynásobíte napr. 4 členmi nejakej štandardnej rodiny, tak sa hneď dostávame k cifre, ktorú si mnohí prosto z rozpočtu nedokážu dovoliť. A to sa bavíme o prevencii. Ak nastal problém, tak jeho diagnostika a riešenie ide na úrovni individuálnej do stoviek až tisícky eur za mesiac. To všetko samozrejme za predpokladu, že kráčate správne na báze cielenej diagnostiky, vhodnej terapie a uskutočnených zmien v životnom štýle. V dnešnej dobe však naďabiť na to správne a pre vás vhodné a šité na mieru nie je v premiere informácií i pretlaku dezinformácií ľahké. Preto sa mnohí žiaľ na ceste za zdravím nevyhnú ani tzv. "medzivýdajom" na hľadanie tej správnej individuálnej terapie. Kam tým všetkým smerujem? K záverom, že vzdelávať sa v oblasti zdravia, podnikať kroky v oblasti prevencie je oveľa lacnejšie než v panike vyhľadávať zázračné a nákladné riešenia na počkanie, ktoré neraz končia skôr rozčarovaním než úspechom. Ako teda na tom zdraví ušetriť? A dá sa to vôbec? Tak nech tu stojí akési "desatoro" tipov ako na to...

  1. Strava je základ. No ale čo jesť a v akej kvalite? Namiesto kopírovania iných či univerzálnych rád platiacich pre každého, zároveň pre nikoho, zainvestujte si radšej jednorázovo do poznatkov o svojej unikátnej individualite (životnej, emocionálnej, mentálnej, metabolickej, zdravotnej), napr: https://zivotna-krizovatka.webnode.sk/vase-sebapoznanie/ a : https://integralna-zdravoveda.webnode.sk/akademia-integralnej-zdravovedy-germanska-nova-medicina-dr-hamer-gnm-ajurveda-integralna-zdravoveda-medicina/ . Poznať seba do hĺbky je základ, pretože "nie je dôležité akú chorobu má človek, ale aký človek má tú chorobu (vaše zdravie potrebuje individuálne riešenia šité na mieru). Musím, síce nerád, zároveň sklamať i jedákov biostravy, že i pri konzumácii ako tak "čistej" potraviny budeme v dnešnej dobe tak či tak trpieť paradoxne podvýživou, keďže poľnohospodárska pôda je už žiaľ za ostatné roky nutrične vyčerpáná a toxicky zanesená, preto sa výživovej suplementácii takmer nikto, kto chce byť trvalo v kondícii, nedokáže vyhnúť.
  2. Aby ste pribúdajúcimi rokmi čo najmenej oxidovali (hrdzaveli a neprimerane starli) potrebujete hlavne silné antioxidanty. Ako sa k nim dostať lacno? Uzemňujte sa. Ako? Trávte aspoň 30 minút vo fyzickom kontakte so zemou denne (napr. bosá chôdza na trávniku). Jej uzemňujúca, protizápalová a antioxidačná sila je mohutná a nespochybnitelná.
  3. Skúste sa denne aspoň 1-2 hodiny hýbať. Ideálne kombinovať strečing (asány), resp. krátky intenzívny trening. Kým to prvé podporí Vaše meridiány, energetickú priechodnosť a nepriamo i pečeň (pečeň riadi v tele stav šliach), tak to druhé nakopne Váš metabolizmus, podporí tvorbu kostí a svalov. Obe aktivity môžete vykonávať i doma bez nejakých vačších finančných výdajov.
  4. Emočný detox a psychohygiena je kľúčová. Zaveďte si návyk, že každý večer si spravíte pravidelný emočný "výlev" buď v podobe písania denníka, alebo prerozprávania svojich prežitkov zo dňa partnerovi. Určite si uľavíte a váš spánok bude pokojnejší, nočná regenerácia plnohodnotnejšia.
  5. Vačšina ľudí je v dnešnej dobe deficientná na vitamín D, ktorý je pre naše celkové fungovanie kľúčový. Skúste si teda dopriať aspoň 20 minút denne kontakt s našim životodarcom v podobe Slnka. Nič Vás to stáť nebude.
  6. Z titulu, že v dnešnej strave je chronický deficit omega 3 mastných kyselín, pamatajte prosím na to, že 2-3 ryby do týždňa na vašom tanieri dokáže nahradiť drahú suplementáciu nejakým výživovým doplnkom.
  7. Doprajte si vyživujúce medziľudské vzťahy, pozitívnych a proaktívnych ľudí, ktorí vás vedia inšpirovať. Ak takých okolo seba aktuálne nemáte, radšej si na istý čas volte samotu, aby vás toxický emočný smog okolia nesťahoval nežiadúco smerom nadol.
  8. Maximalizujte svoj čas rozjímaním a pozorovaním prírody. Bude vás to subtilne ukľudňovať. Lahnite si k tečúcej rieke a vizualizujte si, ako z vás vymýva všetkú nečistotu a toxíny, zároveň napĺňa energiou.
  9. Na pravidelnej báze si doprajte pre seba niečo dobré a príjemné. Môže ísť o maličkosť. Spravte si z toho rituál slúžiaci k tomu, že si seba vážite a oceňujete.
  10. A v neposlednom rade pravidelne praktizujte obdobia tzv. zmyslovej deprivácie. V dnešnej dobe sme presýtení impulzami najrôznejšieho druhu, čo nadmerne zaťažuje náš nervový systém, ktorý sa tým vyčerpáva. Skúste praktizovať na pár dní nekomunikovanie, ticho, skúste terapiu tmou, nesledujte TV či iné masovokomunikačné kanály.Znížením vonkajších impulzov (vnemového smogu) na istý čas sa i vášmu telu a mysli uľaví.

Zhrnul som zopár "low-cost" riešení, ktoré si skutočne veľkú investíciu nežiadajú a vaše zdravie sa za to nepochybne poďakuje