8 dôvodov prečo sa inšpirovať pravekým človekom...

15.03.2021

Stravovanie je veľmi senzitívna záležitosť. Pre niekoho je to len o pôžitku a príjme "paliva", pre iného o zdraví, dokonca môžu byť za tým i filozofické dôvody. Každý dietny prístup má v niečom svoje čaro, "vedecko-populárne" zdôvodnenie, čo sa jeho propagátorom nedá v žiadnom prípade uprieť, ale pri striktnej aplikácii tých alebo oných doporučení a nerešpektovaní individuality každého človeka môžeme ľahko v istej stravovacej dogme/paradigme ustrnúť a narobiť si tým viac škody ako osohu. Každý dietny koncept teda musí byť "šitý na mieru". Nie je tomu inak ani v prípade tzv. paleostravovania, ktorého odkaz sa z marketingových dôvodov častokrát úplne skresľuje. Je tomu tak, lebo radi vytrhávame informácie z kontextu.... V čom nám teda môže byť praveký človek inšpiráciou?

  1. jeho strava bola v závislosti od lokality na 50-70% bohatá na tepelne neupravené ovocie, "zeleninu", teda rastlinné "plody lesa", ktoré boli vynikajúcim zdrojom vitamínov, vlákniny, živých enzýmov.
  2. dostupná strava v podobe surových orechov, korienkov alebo rôznych semien bola dokonalou cestou k zásobeniu tela potrebnými minerálmi.
  3. maso sa konzumovalo len "príležitostne", keď sa podarilo niečo chytiť, nehovoriac o tom, že jeho kvalita bola ďaleko vyššia ako tá od súčasného veľkochovu.
  4. praveký človek sa v priemere denne pohyboval v rozmedzí od 8-15 kilometrov. Teda o pohyb na čerstvom vzduchu nemal skutočne núdzu.
  5. jeho "dieta" bola bohatá na prísun protizápalovo pôsobiacich omega 3 mastných kyselín.
  6. obdobia "obžerstva" sa u neho pravidelne striedali s vynúteným "pôstom", ktorý dal tráviacej rúre čas na regeneráciu a očistu.
  7. náš predok nepoznal procesované a rafinované jedlá, ktoré sú dnes "povinnou jazdou" každého nášho dňa.
  8. svojim pobytom vo voľnom prostredí sa mu dostávalo dostatočného množstva vitamínu D3.

Pre bližšie info si pozrite prosím záznam relácie REFLEX, kde sa pár vetami vyjadrím k benefitom paleostravy, ktorej koncept má niečo do seba, ALE TREBA HO ŠIŤ NA MIERU PRE KAŽDÉHO!! V opačnom prípade sa zas staneme otrokmi len ďalšej neúplnej stravovacej doktríny-)